IMPREZY I UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNE       

Pożegnanie przedszkola w grupie "Motyle"


Pożegnanie przedszkola w grupie "Biedronki"


Pożegnanie starszaków z grup "Biedronki" i "Motyle"

4 latki z grupy "Wiewiórki" wręczyły dzieciom z najstarszych grup drobne upominki w postaci pluszaków, aby miło pożegnać starszych kolegów. 

WYCIECZKA Z OKAZJI DNIA DZIECKA

        Dnia 15.06.2018 r. odbyła się przedszkolna wycieczka do Hajnówki i Orzeszkowa. Na dzieci czekało wiele atrakcji. Pierwszym punktem programu było obejrzenie Musicalu "Nowe Szaty Króla" w Hajnowskim Domu Kultury. Następnie wyruszyliśmy do Orzeszkowa, gdzie znajduje się Chatka Baby Jagi. Dzieci mogły zwiedzić Chatkę i zobaczyć jak mieszka znana im z bajek Baba Jaga. Jak się okazało, jej dom wcale nie był taki straszny. Dzieci ugotowały pyszną zupę dla Baby Jagi, chętnie wchodziły do pieca, do podziemnego lochu i na łóżko, gdzie śpi Baba Jaga. Każdy miał okazję spróbować pysznego pierniczka z chatki. Następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach piernikowych - mogły zrobić własnego pierniczka i posypać aromatycznymi przyprawami. Wszyscy szczęśliwi i zadowoleni wróciliśmy do przedszkola. Wyjazd został zorganizowany z okazji Dnia Dziecka.

Marlena Mikulicz
 

"BIELSKA PRZEDSZKOLADA"

    Dnia 14.06.2018 wzięliśmy udział w "Bielskiej Przedszkoladzie" zorganizowanej przez Przedszkole na Hołowiesku. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grup: "Wiewiórki", "Misie", "Biedronki", "Motyle". Zmagania sportowe okazały się świetną zabawą dla wszystkich przedszkolaków, każdy mały sportowiec dawał z siebie wszystko i każdy został nagrodzony. Otrzymaliśmy prawdziwy puchar, medale oraz słodkie upominki. Dziękujemy organizatorom, a wszystkim dzieciom gratulujemy!

Marlena Mikulicz

 

Dzień kolorowej skarpetki

    21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa- Dzień Kolorowej Skarpetki.
Sama data –kombinacja liczb 21 i 3 – nie jest przypadkowa, bowiem w 21 parze chromosomów osoby zdrowe mają 2 chromosomy podczas gdy osoby z Zespołem  Downa – 3.Stąd inna nazwa tej choroby – trisomia 21.
    W tym roku nasze przedszkole włączyło się w obchody ,,Dnia Kolorowej Skarpetki”. Podczas krótkich pogadanek w grupach udało się nam ustalić, że każdy z nas jest na swój sposób inny, różnimy się pod wieloma względami i ta inność i różnorodność jest rzeczą naturalną. Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia – bez względu na różnicę w liczbie chromosomów. Z okazji tego święta odwiedziliśmy również Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim, aby zintegrować się z jej uczniami podczas wspólnych zabaw. Dopełnieniem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa było założenie dwóch nie pasujących skarpetek, symbolizujących niedopasowane chromosomy. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że integrujemy się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami.

Barbara Moczulska
 


Z okazji rozpoczynającej się wiosny oraz Dnia Kolorowej Skarpetki przypadającego na 21 marca nasze przedszkole odwiedzili niezwykli goście. Byli to uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej- placówki, która istnieje od 2004 r. w Hajnówce dla osób z niepełnosprawnością. Podopieczni WTZ pod kierunkiem Pani Agnieszki Andrejuk przedstawili skecz teatralno- kabaretowy „Rzepka” wg wiersza Juliana Tuwima. Przedstawienie wywołało wiele pozytywnych emocji i bardzo podobało się dzieciom. Zarówno dzieci jak i dorośli wspaniale się bawili. Niewidoma utalentowana uczestniczka Julita Kiczkajło zachwyciła nas ekspresyjnym wykonaniem utworów, także w języku rosyjskim: „A on mnie nrawitsia” Anny German oraz „Bierah biełych busłow” po białorusku.  W podziękowaniu dzieci z grupy „Misie” zaprezentowały piosenkę „Dżungla” i zilustrowały ją ruchem. Miejmy nadzieję, że nadarzy się jeszcze kiedyś okazja do wspólnego integracyjnego spotkania, zaprezentowania talentów i dzielenia się radością.

Joanna Pietruczuk 

Dni otwarte w przedszkolu - 8 i 9 marca 2018 r.

    Pójście dziecka do przedszkola to duży stres nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców. Nie wszystkie dzieci potrafią poradzić sobie z nową sytuacją. Mały przedszkolak idzie do nowego, nieznanego środowiska. W niektórych budzi to lęk, w innych ciekawość i radość. Aby zmniejszyć ten stres,  w dniach  8 i 9 marca zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu "Dni Otwarte". Dzieci mogły uczestniczyć razem z rodzicami w codziennych zajęciach prowadzonych przez nauczycielki i zobaczyć jak wyglądają poszczególne sale dostosowane do możliwości rozwojowych dziecka. Były wspólne gry i dużo dobrej zabawy w każdej z grup. Dzieci obejrzały również teatrzyk pt. "Dwa serca" w wykonaniu profesjonalnych aktorów teatru CoNieCo. Nasze przedszkole odwiedzili także harcerze, którzy wraz z zuchami 2 GZ "Leśne Duszki" przedstawili najmłodszym, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych.
    Takie spotkania ułatwiają rodzicom podjęcie decyzji o zapisie dziecka do placówki, a jednocześnie są jedną z form adaptacji dziecka do warunków przedszkolnych.

Barbara Moczulska


 
 
,,Karnawał w przedszkolu”

,,W karnawale, w karnawale zawsze idziemy na bale

Każde dziecko duże ,małe lubi bale w karnawale,

Można zmienić się w królewnę, w królewicza można też

Są cyganki, wróżki ,żabki ,jest i Batman, jest i jeż."

    Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą a ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal to dla przedszkolaków dzień niezwykły i często wyczekiwany przez wiele tygodni. W  dniu 19.01.2018r.w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. Już od samego rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie z bajek: królewny, rycerze, piraci oraz nam współcześni: policjanci i  strażacy. Do wspólnej zabawy zachęcali nas aktorzy z białostockiego teatru ,,Co Nieco”, którzy przygotowali mnóstwo ciekawych zabaw i konkursów zręcznościowych. Bawiliśmy się w rytmach disco oraz walczyka. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok.

Tekst: Barbara Moczulska
 

 

Dzień  Babci i Dziadka

,,Jest taki jeden, jedyny dzień w roku,

To Święto Babci i Dziadka łza się kręci w oku.

O tym ważnym święcie zawsze pamiętamy,

Nasze babcie kochane i najmilszych dziadków,

W naszym przedszkolu witamy.”

    Chociaż za oknem zimno i mroźno, ale w serduszkach naszych przedszkolaków gorąco. W dniu 18 stycznia gościliśmy w naszym przedszkolu ważnych i drogich dla każdego dziecka gości a mianowicie nasze Babcie i Dziadków. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem i łezką w oku podziwiali występy swoich wnucząt. Bo nie ukrywamy, że nasze dzieci są zdolne i mają różne talenty. Takie spotkania mają na celu: kształtowanie szacunku do osób starszych, wzmacnianie więzi rodzinnych  poprzez bliższe kontakty z babcią i dziadkiem oraz wyzwalanie pozytywnych  emocji  takich  jak: radość, miłość  i zadowolenie. Dzieci wręczyły również prezenty–niespodzianki wykonane na zajęciach plastycznych przy wsparciu swoich pań.

Tekst: Barbara Moczulska

Dzień  Babci i Dziadka w grupie "Krasnale"

  

Dzień  Babci i Dziadka w grupie "Wiewiórki"

Dzień  Babci i Dziadka w grupie "Motyle"

 

Wigilia w przedszkolu

    Wigilia - najbardziej uroczysty i wzruszający wieczór w roku, wyzwalający w ludziach ich najlepsze uczucia. W domach uroczyście, dziwnie urokliwie, ale nie tylko w domach… Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończyła wspólna Wigilia, która odbyła się dniu 18 grudnia.
    Na początku wszystkie dzieci obejrzały i wysłuchały koncertu w wykonaniu artystów Arte- Muza pt. ,,Hej Kolęda!”. Następnie przygotowały wspólnie ze swoimi paniami stoły do uroczystego obiadu.
Dopiero po przygotowaniu stołów rozpoczęło się  wspólne kolędowanie z gwiazdą. Przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych dzieci wspólnie śpiewały kolędy i pastorałki. Pani Dyrektor Ewa Oksiuta złożyła wszystkim dzieciom oraz pracownikom przedszkola życzenia świąteczne i przekazała życzenia, które napłynęły od Burmistrza naszego miasta  Pana Jarosława Borowskiego.
    Następnie wszystkie dzieci przeszły do swoich sal, gdzie dzieliły się opłatkiem i prosforą, składały sobie życzenia oraz zjadły wspólny wigilijny obiad.

Tekst: Barbara Moczulska

 

 

Uroczystość z okazji Dnia Edukacji  Narodowej

    14 października to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty ponieważ w tym dniu obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Nasze przedszkolaki również chciały podziękować swoim ukochanym paniom i pracownikom przedszkola za trud włożony w ich wychowanie. W piątek dnia 13 października dzieci z grupy ,,Motyle” zaprosiły na akademię i przedstawiły montaż słowno-muzyczny. Nie zabrakło wierszy, życzeń i piosenek. Dzieci w ten sposób dziękowały za opiekę, wychowanie, naukę, troskliwe ramiona, dobre rady, czyste sale, wszelkie naprawy oraz smaczne i zdrowe posiłki.

Po części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor która skierowała do wszystkich pracowników wiele ciepłych słów i życzeń oraz wręczyła nagrody nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym.

Na zakończenie każdy zaproszony gość otrzymał piękny słonecznik wykonany przez dzieci 6 letnie z grupy ,,Biedronki”.

Tekst: Barbara Moczulska