Imprezy i Uroczystości        Koła Zainteresowań

Pożegnanie dzieci 6-letnich

        Przedszkole to piękny i niezapomniany okres w życiu dziecka. Dzieci spędzają z nami swój pierwszy etap edukacji i to czego się nauczyły to pierwszy bagaż doświadczeń na całe życie. To pierwsza książka, pierwsze zabawy z rówieśnikami oraz uśmiechy zadowolenia nawet z małych sukcesów. Koniec edukacji przedszkolnej to ważny moment dla rodziców, nauczycieli i samych dzieci. Dlatego też i w naszym przedszkolu Pożegnanie 6-latków to bardzo ważne wydarzenie  już od wielu lat wpisane do kalendarza Uroczystości Przedszkolnych. W dniu 21.06 (środa) i 22.06 (czwartek) odbyły się uroczystości w grupach: ,,Motyle” i ,,Biedronki”. Cała społeczność obu grup oraz rodzice  bardzo zaangażowali  się w przygotowania do tej jakże miłej uroczystości.

Pani Dyrektor Ewa Oksiuta w imieniu całej placówki złożyła życzenia zdrowych i bezpiecznych wakacji oraz wielu sukcesów w dalszej edukacji. 

Do tych życzeń mała dedykacja:

Na dalszą drogę życia weź trzy czarodziejskie słowa:
Proszę, dziękuję, przepraszam i w sercu je zachowaj.
Dzień dobry, do widzenia niech obce Ci nie będzie, dni spędzone
w przedszkolu wspominaj mile wszędzie”

Barbara Moczulska

 

 

 

 

 

b

 

Wycieczka do Teatru

    W dniu 8.06.2017r. wszystkie grupy przedszkolne uczestniczyły w wycieczce do Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Dzieci mogły zapoznać się z gmachem  teatru, który  powstał w 1938r. oraz obejrzały sztukę teatralną pt. ,,Królewna Śnieżka”. Spektakl obejrzeliśmy na dużej scenie podziwiając wspaniałych aktorów oraz barwne stroje z wykorzystaniem efektów świetno-dźwiękowych. Głównym przekazem znanej bajki braci Grimm była myśl: Co jest potrzebne światu w czasach nienawiści, złości i nieporozumienia? To miłość i wzajemna pomoc. Czy Śnieżka byłaby naszą ukochaną królewną, gdyby nie spotkała krasnoludków? A czy krasnoludki śmieszyłyby nas i wzruszały tak samo, gdyby nie spotkały Śnieżki? I dlaczego zła królowa jest zła? Przepiękna, powszechnie znana i w pewnym sensie okrutna baśń uczy nas wszystkich, dorosłych i dzieci, że tylko my razem możemy sprawić, żeby świat był lepszym miejscem. Była to podróż do królestwa próżności i do magicznego lasu, który potrafi odmienić każde serce.

Wycieczka miała na celu: rozbudzanie zainteresowań kulturą czyli kontakt ze sztuką i wielką sceną, podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania się w teatrze oraz krzewienie kultury i estetyki żywego słowa.

Koszty wycieczki zostały pokryte z projektu ,,Przedszkolak”- Wspomaganie rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym z terenu miasta Bielsk Podlaski - projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Dziękujemy!

Tekst: Barbara Moczulska

 

Dzień Dziecka

        Dzień Dziecka to powszechnie znane i obchodzone w wielu krajach święto. Aby ten dzień był niezapomniany wystarczą dobre chęci, zapał i kilka pomysłów. Dzieci nie potrzebują drogich prezentów. Potrzebują naszego czasu, uwagi i obecności. Poczucia, że robimy coś razem z nimi i dla nich, bo je kochamy, lubimy, bo są dla nas ważne, bo chcemy im sprawić przyjemność, bo lubimy z nimi spędzać czas. W naszym przedszkolu również chciałyśmy aby ten dzień był inny niż zwykle. Koło teatralne „Iskierka” prowadzone przez Panie Danutę Rytel i Iwonę Owerczuk zaprezentowało teatrzyk pt. ,,Jaś i Małgosia”. Następnie odbyła się wspólna dyskoteka oraz konkursy i zabawy integrujące wszystkie dzieci z naszego przedszkola. Na zakończenie dnia wszystkie dzieci otrzymały prezent - niespodziankę.

Barbara Moczulska


 

Wycieczka do Zubowa       

        Dnia 31.05.2017r. grupa BIEDRONKI pojechała na wycieczkę do  wiejskiej posiadłości Zubowo. Towarzyszyły nam Panie dyrektor Ewa Oksiuta i wicedyrektor Pani  Danuta Zinowczyk. Zaproszenie otrzymaliśmy od Państwa Joanny i Cezarego Szerszenowiczów, rodziców naszego ucznia Aleksandra Szerszenowicza.
       
W posiadłości Pani Joanny i Pana Aleksandra czekało na nas mnóstwo atrakcji i niespodzianek.  Oluś ma na swoim podwórku prawdziwy plac zabaw: huśtawki, kolorowy drewniany domek ze zjeżdżalnią, i ścianą do wspinaczki, rower, mini motocykle, duża altana z kamiennym grillem, piękne rabaty kwiatowe, ławeczki i powiewające na wietrze duże kolorowe balony. Korzystając z pięknej pogody  wszyscy bawiliśmy się na podwórzu. W  tle rozbrzmiewała  muzyka, która porywała do wspólnej zabawy. Za oprawę muzyczną odpowiedzialny był Pan Wojtek, specjalista od muzyki, specjalnie zaproszony na tę okazję. Panie nauczycielki zorganizowały dzieciom zawody sportowe:  rzucanie woreczkami  do kółka, toczenie piłki, skoki w worku, przeciąganie liny,  zabawy i pląsy  przy muzyce.  Gdy już byliśmy trochę zmęczeni czekały na nas soki, napoje i owocowe przekąski.  Ogromną niespodzianką była przejażdżka bryczką po okolicznej miejscowości. Pan Cezary i Pan Jan- miejscowy sołtys, pokazali nam tutejsze pola, łąki i lasy i opowiadali o dzikich zwierzętach jakie zamieszkują w tych lasach. Wszystko mogliśmy zobaczyć z bliska, przelatujące bociany nad naszymi głowami, usłyszeć niespotykany w mieście śpiew ptaków i zobaczyć przecudowną wiosenną, majową  łąkę. Po powrocie czekał na nas pyszny obiad. Grillowane kiełbaski, wyśmienita babka ziemniaczana, frytki i mnóstwo innych smakołyków. Na koniec czekała na nas kolejna niespodzianka. Pani Joasia zaproponowała wszystkim, że spiszemy nasze marzenia na kartce i puścimy je do nieba, na dużym, kolorowym balonie.
        Serdecznie dziękujemy Państwu Joannie i Cezaremu Szerszenowiczom oraz naszemu drogiemu  Olusiowi za te wyjątkowe, niezapomniane chwile, które przeżyliśmy wspólnie z Wami.

Kierownik wycieczki: Agnieszka Kośko
Opiekunowie: Alicja Pęska
Ewa Olszewska
Barbara Drozdowska


 

Przedszkolny konkurs recytatorski ,,Dziecięce fantazje malowane wierszem”

        W dniu 11.05.2017r.odbyła się IX Edycja Przedszkolnego Konkursu Recytatorskiego, a jednocześnie po raz pierwszy prezentacja utworów o tematyce patriotycznej pod hasłem ,,Piękna nasza Polska cała”. Głównym celem konkursu było przybliżenie twórczości znanych autorów oraz amatorskich twórców poezji patriotycznej dla dzieci oraz utrwalenie symboli narodowych. Koordynatorem a zarazem prowadzącą była Pani Mariola Stelmasiak razem z koleżankami z grupy ,,Motyle”. Jury konkursu  w składzie: Pani Elżbieta Fionik –główny instruktor teatru a zarazem przedstawiciel Bielskiego Domu Kultury, Pani Zofia Karpuk – kierownik działu dziecięcego w Bibliotece Miejskiej oraz nasza Pani Dyrektor Ewa Oksiuta-  wysłuchało wierszy w wykonaniu dzieci z naszego przedszkola. Nagrody i wyróżnienia otrzymały następujące dzieci:

I miejsce:

 Natalia Niemyńska z grupy,,Krasnale”

Wyrożnienia:

Michał Walicki z grupy,,Wiewiórki”

Barbara Szulc z grupy,,Misie”

Stanisław Gajewski z grupy,,Biedronki”

Szymon Niemyński z grupy,,Motyle”

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dzieci z grupy ,,Motyle” zaśpiewały piosenkę pt,,Polska”, a dzieci z koła tanecznego ,,Fantazja” prowadzonego przez Panią Mariolę Stelmasiak zatańczyły taniec narodowy ,,Krakowiak”. W ramach akcji ogólnopolskiej ,,Cała Polska czyta dzieciom” Pani Danuta Rytel przeczytała legendę ,,O smoku wawelskim”.

Barbara Moczulska

 

Międzyprzedszkolny Konkurs Wiedzy

"W magicznym świecie wierszy Jana Brzechwy"

      Dnia 26.04.2017 nasze przedszkole zamieniło się w „magiczny świat”, świat, w którym na konkursie wiedzy z wierszy Jana Brzechwy spotkały się przedszkola z Bielska Podlaskiego. Konkurs miał na celu: przybliżenie twórczości Jana Brzechwy, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, poznawanie języka literackiego, poszerzanie wiedzy, rozwijanie wyobraźni, mowy, myślenia, uczuć, kształtowanie postaw i rozumienia wartości uniwersalnych oraz pobudzanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w życiu przedszkola i integracja społeczności przedszkolnych. Gospodarzami wydarzenia była grupa „Biedronki” 5-6 latki, która wystąpiła z piosenką „Witajcie w naszej bajce” oraz inscenizacją wiersza „Kwoka”.

 W tym niezwykłym konkursie, wzięło udział 5 przedszkoli, które reprezentowały 3-osobowe drużyny składające się z dzieci 5-6 letnich. Swoją wiedzę sprawdzały drużyny z przedszkoli:

Niepubliczne Przedszkole nr 1 im. św. Młodzieńca Gabriela

Przedszkole Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi

Przedszkole Nr 5 Krasnala Hałabały w Bielsku Podlaskim

Przedszkole Nr 9 Leśna Polana

Przedszkole Niepubliczne Karmelki

    Pod bacznym okiem jury w składzie: p. Ewa Oksiuta, p. Beata Jacewicz-Jakonczuk i p. Zofia Karpuk; dzieci zmierzyły się z pytaniami i zadaniami z wierszy, zdobywały punkty, które pozwoliły na wyłonienie zwycięzcy.

Bezkonkurencyjnie okazało się Przedszkole Niepubliczne Karmelki,

jednak nie było przegranych, pozostałe przedszkola również zostały uhonorowane dyplomami i nagrodami, a na koniec na wszystkich uczestników i gości czekały niespodzianki w postaci muffinek.

    Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy nauczycielom oraz dyrektorom placówek za przygotowanie dzieci do konkursu.

     Składamy również serdeczne podziękowania dla jury i sponsorów nagród (Agata Skjold-www.pomyslowamama.pl, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, Zakład Krawiecki w Brańsku, Moje Bambino) bez których konkurs by się nie odbył.

Organizatorzy konkursu:
Ewa Olszewska
Marta Karpuk

 

 

Dzień Babci i Dziadka

 ,,Jest taki jeden, jedyny dzień w roku,
To Święto Babci i Dziadka, łza się kręci w oku.
 O tym ważnym święcie zawsze pamiętamy,
 Nasze babcie kochane i najmilszych dziadków,
W naszym przedszkolu witamy!”

    Chociaż za oknem zimno i mroźno ale w serduszkach naszych przedszkolaków gorąco. W dniach 18-20 stycznia gościliśmy w naszym przedszkolu ważnych i drogich dla każdego dziecka gości a mianowicie nasze Babcie i Dziadków. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem i łezką w oku podziwiali występy swoich wnucząt. Bo nie ukrywamy, że nasze dzieci są zdolne i mają różne talenty. Takie spotkania mają na celu: kształtowanie szacunku do osób starszych, wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez bliższe kontakty z babcią i dziadkiem oraz wyzwalanie pozytywnych emocji takich jak: radość, miłość i zadowolenie. Dzieci wręczyły również prezenty –niespodzianki wykonane na zajęciach plastycznych przy wsparciu swoich pań. Na zakończenie uroczystości w każdej z grup odbył się słodki poczęstunek, który przygotowali nasi rodzice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Wszyscy bawią się wspaniale

Jak co roku w karnawale

        Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy to dla dzieci dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci ,dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak było i u nas. W dniu 12.01.2017r. w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci były przebrane za bohaterów znanych bajek. Można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów i policjantów. Nie sposób wymienić wszystkich postaci. Dzieci miały możliwość pozowania do zdjęć grupowych i indywidualnych pod kierunkiem profesjonalnego fotografa. Na tę wyjątkową okazję zaprosiliśmy aktorów, którzy zapraszali wszystkie dzieci do tańca i zabawy. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny Bal Karnawałowy już za rok.

Barbara Moczulska

 

 

 

 

 

Wigilia w przedszkolu - 19grudnia

,,Jest taki dzień bardzo ciepły, choć grudniowy

Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszystkie spory,

Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich,

 Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski…” 

    Przy melodii znanej piosenki Seweryna Krajewskiego zebraliśmy się na holu przedszkolnym na uroczystych Jasełkach, które przygotowały dzieci z koła teatralnego ,,Iskierka” pod kierunkiem nauczycielek: Danuty Rytel i Iwony Owerczuk. Następnie wystąpiły dzieci uczęszczające na zajęcia: Kultywowanie Białoruskich Tradycji Ludowych Podlasia z występem kolędniczym przygotowanym przez nauczycielki: Aleutynę Makacewicz i Joannę Pietruczuk. Świąteczny nastrój zapanował na dobre podczas wspólnego śpiewania kolęd. Pani Dyrektor złożyła wszystkim serdeczne życzenia, życząc zdrowych, spokojnych, pełnych miłości i radości Świąt Bożego Narodzenia. W każdej grupie odbył się uroczysty, wigilijny obiad. Pięknym momentem było dzielenie się opłatkiem i prosforą oraz składanie sobie świątecznych życzeń. Cała uroczystość przebiegała w miłej atmosferze wywołującej uśmiech i radość na twarzach dzieci. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również wzmacniają bliskie i serdeczne relacje. Uroczystość Wigilijna wpisała się do kalendarza przedszkolnych uroczystości już od 18tu lat, a zapoczątkowały ją nasze koleżanki-panie: Alicja Pęska i Teresa Szczurzewska.

                                                                      Barbara Moczulska

 

SPRAWOZDANIE Z AKCJI CHARYTATYWNEJ ,,OKAŻ MIŁOŚĆ INNYM”
 

        Akcja - ,,Okaż miłość innym” w naszej placówce jest kontynuowana od 2000 roku. W tym roku przeprowadzono ją w terminie 15.11.2016- 15.12.2016r. Włączono do niej dzieci, rodziców oraz pracowników Przedszkola Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielsku Podlaskim. Miała ona na celu pomoc wychowankom z Domu Dziecka w Białowieży i polegała na zbiórce słodyczy oraz artykułów chemii gospodarczej z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia

Darczyńcy przynosili swoje „Dary”  do grupy „Biedronki” –koordynatorów akcji. Powstały z nich  trzy wielkie paczki świąteczne.

Dnia 21.12.2016r. p.Agnieszka Kośko i p.Ewa Olszewska zawiozły je do Białowieży i wręczyły na ręce Pani Dyrektor oraz podopiecznych Domu Dziecka.

Za okazaną pomoc oraz pamięć otrzymaliśmy pisemne podziękowania i upominki wykonane  własnoręcznie przez dzieci z Domu Dziecka.

Dyrekcja i wychowankowie Domu Dziecka przekazali  105 pluszaków naszym przedszkolakom w podziękowaniu za otrzymane prezenty.

Dzieci zabrały swoje maskotki do domu. DZIĘKUJEMY!

 

Osobami koordynującymi p/w akcję były nauczycielki:

 Agnieszka Kośko

       Alicja Pęska

    Ewa Olszewska

Barbara Drozdowska

 

 

Podsumowanie konkursu „Sowa - mądra głowa”

        Dnia 02.12.2016r. organizatorzy konkursu zaprosili wszystkie przedszkolaki na podsumowanie ogólnopolskiego konkursu „Sowa – mądra głowa”. Czekało na nich wiele niespodzianek: prezentacja „Sowy Polski”, z której poznały wiele gatunków sów i ciekawostek z ich życia, występ koła teatralnego „Iskierka” w przedstawieniu „Muchomorek”, degustacja ciasteczek sówek i oczywiście nagrody za przepiękne prace nadesłane na konkurs. Dziękujemy przybyłym gościom: dzieciom, rodzicom i nauczycielom z Przedszkola Nr 5, Przedszkola Nr 7, Przedszkola Nr 9, oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej nr 2, oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Augustowie, za zaszczycenie nas swoją obecnością w tym dniu. 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ