Z życia grup


Dzień Kota w grupie „Wiewiórki”

    16 lutego 2018 przedszkolaki z grupy „Wiewiórki” obchodziły święto Kota. W tym dniu wszystkie dzieci upodobniły się do miłych kotków zakładając kocie opaski. Celem obchodów tego święta było uwrażliwienie na potrzeby zwierząt, wyrabianie szacunku do nich, rozwijanie empatii. Dzieci dowiedziały się jak należy opiekować się kotem, zapoznały się z kocimi ciekawostkami oraz podzieliły się wiedzą na temat kotów z różnych bajek. Nie zabrakło również wesołych „kocich” zabaw i tańców przy muzyce, zawodów sportowych oraz konkursów na najszybsze picie mleka i łapanie myszek, w których to każdy sprytny kotek chętnie wziął udział i otrzymał za to nagrodę – odznakę kociaka.

Marlena Mikulicz
Ewa Dmitruk 
Dzień Kota w grupie „Krasnale”

Walentynkowe zabawy „Wiewiórek”

W dniu świętego Walentego
 nic nie może dziać się złego,
 nikt nie może się dziś złościć,
 bo dziś nadszedł dzień miłości…
 Mamy dzisiaj Walentynki -
święto chłopca i dziewczynki
!

    14 lutego 2018 czterolatki z grupy „Wiewiórki” świętowały Walentynki. Był to czerwony dzień pełen przyjaźni i miłości.  Dzieci po zapoznaniu się z tradycją święta zakochanych, bardzo chętnie i szczerze okazywały sympatię w stosunku do swoich kolegów i koleżanek z grupy. Wzięły udział w Walentynkowych zabawach i  tańcach, w których nie brakowało pozytywnych uczuć i uśmiechów. Na zakończenie dzieci wymieniły się wykonanymi własnoręcznie Walentynkami, a na pamiątkę otrzymały serduszka i dyplomy za udział w zabawie Walentynkowej. Ten dzień z pewnością zaliczamy do udanych.

Marlena Mikulicz
Ewa Dmitruk

"Cała Polska Czyta Dzieciom - grupa Wiewiórki"

    Dnia 15.02.2018 r. do ogólnopolskiej akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" przyłączyła się mama Madzi T. Pani Ania przeczytała dzieciom baśń Braci Grimm pt. "Wilk i siedem koźlątek".   

    Dnia 8.02.2018 r. gościliśmy tatę Oskara A., który w ramach akcji przeczytał dzieciom baśń H.Ch.Andersena pt. "Calineczka".

Serdecznie dziękujemy rodzicom za poświęcony czas!

Marlena Mikulicz
Ewa Dmitruk


 

Ferie w przedszkolu

     W pierwszy tydzień ferii zimowych do przedszkola uczęszczała mniejsza grupa wychowanków, biorąc udział w wielu ciekawych i niecodziennych zajęciach. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach sensorycznych, plastycznych z wykorzystaniem różnorodnych materiałów, grach ruchowych oraz słuchały czytanych bajek, które rozwijały ich wyobraźnię i kreatywność. Każdy dzień był wypełniony ciekawymi aktywnościami: powstały bałwany i inne wytwory z masy solnej, barwiliśmy śnieg upuszczając na niego kolorowe krople z pipety, uczestniczyliśmy w zimowym turnieju matematycznym, "kodowaliśmy na dywanie", by wskazać bałwankowi drogę do lodowej krainy. Przedszkolaki czas zimowych "wakacji" spędziły aktywnie i nie miały czasu na nudę.

Elżbieta Osipiuk
 

Projekt edukacyjny grupy 5-6 latki „Motyle”

„Mapa z kartek, czyli pocztówkowe przedszkola

Przedszkolaki z Przedszkola Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielsku Podlaskim, już drugi rok kontynuują współpracę z innymi dziećmi w całym kraju. Pani Ewa Olszewska, przy współpracy z innymi nauczycielami i instytucjami wspierającymi pracę przedszkola zainicjowała projekt edukacyjny „Pocztówkowe przedszkola”, którego głównym celem jest nawiązanie kontaktu z dziećmi z innych placówek oświatowych poprzez korespondencję.
   
Dzieci otrzymanymi widokówkami zaznaczają miasta na mapie Polski. Mapa jest nie tylko wspaniałą pamiątką na długie lata, ale i pomocą dydaktyczną wykorzystywaną podczas zajęć o naszej Ojczyźnie.  Dodatkowo stając naprzeciw wyzwaniom technologicznym współpraca nie kończy się na stworzeniu mapy Polski, w dalszej części projektu, mali uczniowie będą przygotowują kolorowanki i prezentacje o swoim mieście przy pomocy technologii informatycznej i przesyłają je zaprzyjaźnionym placówkom.
    Projekt pokazuje tradycję, jej wartość, ale i za razem nowoczesne środki przekazu. Jego atrakcyjność polega na innowacyjnym pomyśle, ciekawych formach przekazu i aktywnym udziale uczestników projektu.
    Za pomoc w realizacji projektu dzieci wraz z nauczycielkami serdecznie dziękują rodzicom, Poczcie Polskiej, oraz firmie drukarskiej za zasponsorowanie konturowej mapy Polski, która ciągle wzbogaca się o nowe widokówki.  Mapę można oglądać w holu przedszkola.

mgr Ewa Olszewska

 

Power Kids

        Dnia 21.12.2017r. dzieci z grup: "Misie" i "Biedronki" na zaproszenie Pani Urszuli Paszko uczestniczyły w treningu w Klubie Sportowym Piękna & Wschodnia Siła. Pod czujnym okiem Mistrzyni Polski w Kettlebell dzieci wykonywały różne ćwiczenia, pokonywały tor przeszkód. Aktywność fizyczna i zabawa to niezbędny element rozwoju każdego dziecka. Być może w niejednym z naszych podopiecznych drzemie ukryty mistrz lub mistrzyni. Byśmy mogli podziwiać ich umiejętności w przyszłości, musimy postarać się, by od najmłodszych lat pokochały sport i aktywność fizyczną. Wcielajmy więc w życie powiedzenie "W zdrowym ciele zdrowy duch".

Elżbieta Osipiuk

 

Pieczenie pierników

        Dnia 12 grudnia dzieci z grupy ,,Motyle" zaprosiły swoich młodszych kolegów i koleżanki z grupy ,,Krasnale” na wspólne pieczenie pierników.
Na początku dzieci wygniatały i wałkowały ciasto, a następnie wykrawały foremkami świąteczne kształty: choinki, gwiazdki, bałwanki i renifery. Następnie układały swoje pierniczki na blachach i podawały do upieczenia w  naszej przedszkolnej kuchni. Gdy pierniczki upiekły się przyszła pora na dekorowanie: lukrem oraz kolorowymi posypkami i bakaliami. Kolejna porcja wypieków za rok.

Tekst: Barbara Moczulska

 

Cała Polska czyta dzieciom

Spotkanie z mamą Antka - Panią Martą Wiercińską w grupie "Krasnale".

 

Mikołajki w grupie „Biedronki”

 

Mikołajki w grupach „Wiewiórki” i „Motyle” 

Mikołajki w grupie „Krasnale”

Wszystkie dzieci Mikołaja kochają
Wszystkie dzieci na Niego czekają.
Moc prezentów każdemu przyniesie,
Każe dziecko z prezentów się cieszy…

Tak śpiewały dzieci w grupie krasnale, w oczekiwaniu na spotkanie ze świętym Mikołajem. Prezenty były, ale Mikołaj wysłał do dzieci w tym dniu swojego małego pomocnika o imieniu „Kodi”. W dniu Świętego Mikołaja wraz ze swoim pupilem odwiedziła naszą grupę ciocia Iwa G (Pani Ewa z grupy „Motyle”) i przyniosła list od „Mikołaja”, który zapowiedział wizytę w naszym przedszkolu już na przedszkolną Wigilię.
    Dzieci śpiewały piosenki i mówiły wiersze o Mikołaju. Św. Mikołaj za pośrednictwem swoich pomocników przekazał ogromny worek z niespodziankami. Prezenty zostały zakupione przez Radę Rodziców. Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za piękne upominki dla dzieci, a Pani Ewie i pieskowi za wspaniałą zabawę.

Tekst: Agnieszka Kośko

 

Mikołajki w grupie "Misie"

 


 

Andrzejki w "Misiach"

 


Andrzejki w "Wiewiórkach"

    Wszyscy wiemy, że Andrzejki są tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. W odległych czasach wierzono, że dzień 30 listopada, otwiera drzwi do nieznanej przyszłości. Dziś Andrzejki są świetnym pomysłem na wesołą zabawę przy muzyce i wróżbach. W grupie Wiewiórki andrzejkowe wróżby odbyły się we wtorek 28 listopada. Zajęcia rozpoczęły się od wysłuchania listu od Czarodziejki z Czarnej Góry. Podczas wspólnej zabawy dzieci mogły poznać jaki zawód będą wykonywać w przyszłości? Losowały również obrazek z postacią zwierzątka, które symbolizowało cechę charakteru niezbędną w życiu człowieka. Dodatkowo przedszkolaki wróżyły za pomocą symboli kwiatów i kolorów. Dużo radości przyniosła dzieciom wróżba najbardziej kojarzona z Andrzejkami – lanie wosku. Po słowach: „Czary – mary, wosku lanie, co ma stać się niech się stanie. Zaraz wszyscy się  dowiedzą, co nam wróżby przepowiedzą”, dzieci podchodziły do miski z wodą i z pomocą dorosłej osoby lały wosk przez dziurkę od klucza. Powstałe kształty były doskonałą okazją do rozwijania wyobraźni. Wspólnie z nauczycielkami dzieci odgadywały, co je czeka i czego mogą się spodziewać w przyszłości. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami, tańcami przy muzyce oraz słodkim poczęstunkiem. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Pewne jest to, że przyniosły przedszkolakom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej i wesołej zabawy.

Ewa Dmitruk
Marta Karpuk

 

Andrzejki w przedszkolu z Zuchami

     Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy gromady zuchowe 25 zastęp „Orły”, „Białe Żagle” -Jungi z 66 Fregata, „Tęczowa kraina” oraz rodziców zuchów z GZ"Leśne Duszki". Najważniejszym punktem naszego spotkania był wieczór Andrzejkowy. Zaproszone zuchy przygotowały swoim młodszym kolegom wiele atrakcji w postaci wielu ciekawych zabaw i wróżb. Nie zabrakło też elementów harcerskich: były pląsy, piosenki harcerskie, gawęda o św.Andrzeju. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym świeczkowiskiem. Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Dziękuję harcerzom, zuchom, rodzicom, Pani Dyrektor Przedszkola, Paniom Nauczycielkom za wspólną zabawę. CZUWAJ!

drużynowa phm.A.Kośko

 

 

 

Wycieczka do Biblioteki Miejskiej w grupie ,,Motyle”

        Podstawowym dokumentem międzynarodowym dotyczącym praw dzieci jest Konwencja o prawach dziecka” przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dn.20.11.1989r. Dlatego dzień 20 listopada jest Ogólnopolskim Dniem Praw dziecka.  W tym dniu w ramach zajęć dzieci 6-letnie  z grupy ,,Motyle” zapoznały się z postacią Janusza Korczaka pedagoga i lekarza, prekursora myśli pedagogicznej, który mówił  że:

,,Niech się każdy wreszcie dowie i rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek tyle, że jeszcze mały…”

    Następnie w  dniu 21.11.dzieci  uczestniczyły w wycieczce do Biblioteki Miejskiej gdzie Panie Bibliotekarki przybliżyły dzieciom Prawa Dziecka.
Na początku dzieci wysłuchały opowiadania o prawie dzieci do nauki z książki Joanny Olech i Edgara Bąka pt ,,Mam prawo i nie zawaham się go użyć”  .Na podstawie ilustracji dzieci poznawały i dyskutowały na temat następujących praw dzieci: do bezpiecznego życia w rodzinie, do wyrażania swoich myśli i uczuć, do szacunku, do nauki, do niepowodzeń i łez oraz do zabawy i wypoczynku.
Od najmłodszych lat należy uświadamiać dzieciom ich prawa .Należy pamiętać o ujednoliceniu oddziaływań przedszkola ze środowiskiem rodzinnym Wyniesione z domu rodzinnego doświadczenia mogą pomóc lub utrudnić realizację edukacji praw dzieci, dlatego bardzo istotna jest współpraca z rodzicami.

Tekst opracowała: Barbara Moczulska

 

Wycieczka "Biedronek" do szkoły

        Dnia 22.11.2017r dzieci z grupy 6-5-latki „Biedronki” wybrały się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej Nr 5 Szarych Szeregów.
Celem wycieczki było
przybliżenie dzieciom szkoły, jako środowiska przyjaznego, gdzie będzie przebiegać ich dalsza edukacja.
W programie wycieczki było:
- zwiedzenie biblioteki szkolnej i wysłuchanie bajki czytanej przez panią Renatę Wróblewską w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”;
- odwiedzenie świetlicy szkolnej i otrzymanie do uczniów upominków (serduszek)
- spotkanie z uczniami klas I i III w czasie zajęć lekcyjnych;
- obejrzenie gazetki tematycznej „Prawa dziecka” „Obowiązki dziecka" i przypomnienie tych treści;
- udział w zabawach sportowych na Sali gimnastycznej pod okiem nauczyciela wychowania fizycznego;
- wręczenie laurek i podziękowań pracownikom szkoły.

Tekst opracowała: Danuta Rytel

 

Dzień Pluszowego Misia w grupie WIEWIÓRKI

Miś jest mały i puchaty.
Miś jest fajny i kudłaty.
Miś jest gruby jak ta kula.
Misia zawsze się przytula!
Lecz czasami też tak bywa,
Że się o nim zapomina.
Dzisiaj wezmę misia czule
I do siebie go przytulę!

Dnia 23.11.2017 r. przedszkolaki z grupy „Wiewiórki” obchodziły święto najlepszego przyjaciela dzieci – Pluszowego Misia. W tym dniu każdy przyszedł do przedszkola z sympatycznym towarzyszem, którym mógł się pochwalić przed całą grupą. Przybyły do nas misie duże, małe, puchate, mięciutkie, misie z bajek, a także misie zrobione samodzielnie w „Fabryce Misiów” – każdy z nich był piękny i wyjątkowy. Wszystkie dzieci wzięły udział w „imprezie urodzinowej” swoich misiów, która rozpoczęła się od obejrzenia teatrzyku kukiełkowego pt. „Urodziny Kubusia Puchatka”. Główny bohater – „Kubuś” zaprosił dzieci do wspólnej zabawy. Wszyscy razem bawiliśmy się ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi tańcząc i śpiewając. Misiowych atrakcji nie było końca. Nie zabrakło również degustacji misiowego przysmaku – miodku. Na zakończenie każdy mógł wykonać swoją własną, misiową opaskę. Ten dzień był pełen atrakcji i uśmiechu. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejne Święto Pluszowego Misia.

Marlena Mikulicz
Ewa Dmitruk

 

Dzień Pluszowego Misia w grupie MISIE

Kto jest dzieci przyjacielem?
 Mały miś.
 Kto tajemnic zna tak wiele?
 Mały miś.
 Miś choć mały, choć nieśmiały,
 wielkie serce w sobie ma.
 Pocieszyciel doskonały.
 Każdy misia swego ma.


         Dnia 23.11.2017 r. bohaterem dnia w grupie 5-latków był pluszowy miś – patron naszej grupy. Wszystkie przedszkolaki przyniosły swojego pluszowego ulubieńca. Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie misie opanowały naszą salę. Przybyły ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć. W ten wyjątkowy dzień wszystko toczyło się wokół misiowej tematyki: misiowe zabawy ruchowe i plastyczne, misiowe piosenki, misiowe tańce, misiowe czytanie bajeczek, misiowe gry planszowe i to co misie lubią najbardziej – degustacja słodkiego miodku. Zabawa w misiowej krainie wszystkim sprawiła ogromną radość. Na pewno powtórzymy ją w przyszłym roku - przekonaliśmy się bowiem, że mimo coraz nowocześniejszych zabawek moda na misie nie przemija.

Elżbieta Osipiuk

\


 

Akademia Aquafresh

         5-latki z grupy „Misie” przystąpiły do realizacji programu edukacji zdrowotnej „Akademia Aquafresh” mającej na celu upowszechnienie wśród dzieci nawyku mycia zębów i dbania o higienę jamy ustnej. Wraz z sympatycznymi bohaterami z Pastusiowej Krainy – Lili, Bilim, Milkim i Szczotkusiem pomagały Zębusiowi pokonać Robaczka Próchniaczka. Na każdych zajęciach poznawały nową przygodę pastusiowych bohaterów, tocząc dyskusje na jej temat, uczestnicząc w różnych zabawach ruchowych i wykonując prace plastyczne. Dzieci uczyły się prawidłowego szczotkowania ząbków, aby móc błyszczeć uśmiechem.

Tekst: Elżbieta Osipiuk


 

„Mali przyjaciele natury”

Dnia 16.11.2017r. odbył się turniej przyrodniczy w przedszkolu pt. „ Mali przyjaciele natury”.

Celem turnieju było:
- rozwijanie zainteresowania dzieci środowiskiem przyrodniczym;
- poszerzanie wiedzy z zakresu przyrody i ekologii;
- kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole;
- integrowanie środowiska przedszkolnego;
- poznanie własnych możliwości poprzez wspólną rywalizację;

W turnieju brały  udział 6-5 latki „Biedronki” i 5- latki  „Misie”

Na spotkanie zaproszono przedstawiciela Nadleśnictwa Bielsk w Bielsku Podlaskim Pana Sebastiana Ostaszewskiego.

W przebiegu spotkania:

- dzieci z koła teatralnego „Iskierka” przedstawiły spektakl pt. „Jesienny bal”
- Pan Sebastian Ostaszewski przeczytał bajkę przyrodniczą  w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” 
- dzieci z grupy 5- latki „Misie” i 6-5 latki „Biedronki” rozwiązywały zadania turniejowe ,
- Pani dyrektor Ewa Oksiuta i Pan Sebastian Ostaszewski  obserwowali poprawność wykonywanych zadań. Za prawidłowo wykonane zadanie  uczestnicy otrzymywali nagrody – orzechy
- na zakończenie dzieci liczyły zdobyte orzech, otrzymały brawa i gratulacje
- Pani dyrektor wręczyła podziękowanie panu Sebastianowi Ostaszewskiemu za poszerzenie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej u dzieci.

Organizatorami spotkania były:
Danuta Rytel, Iwona Owerczuk, Elżbieta Osipiuk, Jolanta Chomaniuk

 
Tekst opracowała: Danuta Rytel

 


 

Dbamy o zdrowie w grupie „Wiewiórki”

W ramach zajęć o tematyce prozdrowotnej dzieci z grupy „Wiewiórki” miały okazję poznać zasady zdrowego żywienia oraz wspólnie wykonać „Piramidę zdrowego żywienia”. Dowiedzieliśmy się,  jakiej żywności unikać, a czego powinniśmy jeść najwięcej. Poznaliśmy również skutki złego żywienia. Aby utrwalić te zasady, dzieci wykonały samodzielnie sałatkę owocową. Przygotowanie jej rozpoczęły od umycia rąk i owoców, co jest także istotne dla naszego zdrowia. Sałatka dostarczyła nam wielu cennych witamin i wszystkim bardzo smakowała – nawet „niejadki” zjadły ją chętnie.
W realizacji tej tematyki nie mogło zabraknąć wizyty u stomatologa. Dzieci dowiedziały się od specjalisty, jak powinny dbać o zęby. Pani stomatolog opowiedziała dzieciom, jak szczotkować zęby oraz przybliżyła, jak wyglądają zabiegi na fotelu dentystycznym. Dzieci mogły zobaczyć działanie sprzętu stomatologicznego oraz polakować zęby na szczęce demonstracyjnej kolorowymi wypełnieniami. Pani stomatolog pokazała, że nie należy się bać wizyty u dentysty, bo w gabinecie jest przemiła atmosfera. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od pań dentystek upominki. Podziękowaliśmy za gościnność, wręczając samodzielnie wykonane laurki.

Marlena Mikulicz
Ewa Dmitruk

 


 

Zajęcia otwarte dla rodziców w grupie ,,Misie’’


 

,,Dzień ziemniaka ’’w grupie Motyle

,,Każdy rodzic dobrze wie ,frytki dziecko chętnie zje,

Fryteczki , placuszki bardzo was kochamy,

To dzięki ziemniakom na obiad was mamy”

    Trochę historii... Droga ziemniaka sprowadzonego z Ameryki Południowej do Europy była bardzo długa. Dziś jest on integralną częścią naszej kuchni i wykorzystywany jest w najróżniejszych postaciach. Nasz pożywny i popularny ziemniak wywodzi się z południowego Peru. Po podboju Peru -  Hiszpanie sprowadzili go do Europy a żeglarze upowszechnili na całym świecie. Do Polski ziemniaki przywędrowały za sprawą Jana III Sobieskiego, który przysłał je królowej Marysieńce. W XIX wieku ziemniak stał się niezbędnym elementem diety milionów ludzi i bazowym składnikiem wielu potraw, w tym kuchni polskiej. Bulwy ziemniaka, najczęściej poza formą gotowaną bądź pieczoną, podaje się jako frytki, kopytka, placki ziemniaczane, a także... chipsy.

W ramach opracowywanej tematyki ,,Warzywa" dzieci z grupy 6-latki poświęciły jeden dzień na bliższe poznanie właściwości ziemniaka. Główne cele to: rozróżnianie ziemniaka spośród innych warzyw, utrwalenie walorów smakowych oraz przekonywanie o konieczności zachowań prozdrowotnych Pierwszym zajęciem było przygotowanie i sporządzenie frytek w beztłuszczowej frytkownicy. A następnie degustacja oraz ocena walorów smakowych. Jako zajęcie plastyczne dzieci wykonały pracę na temat dowolny zainspirowaną wysłuchaniem utworu A.Vivaldiego ,,Jesień”. Praca została wykonana techniką pieczątkowania, a pieczątki wykonaliśmy z ziemniaków.

Tekst: Barbara Moczulska


 

Pasowanie na przedszkolaka

My jesteśmy przedszkolaki
 Maluszki kochane.
 Zapraszamy wszystkich
 Na nasze pasowanie
 Lecz sobie nie myślcie,
 że to będą cuda.
 My sami nie wiemy czy nam się to uda.
 Chcemy wam zaśpiewać
 i zatańczyć ładnie
 Proszę się nie gniewać,
 jeśli źle wypadnie.
 A więc pora na występy,
 Mili państwo posłuchajcie,
 oklaskami nagradzajcie.     3-latki z grupy "Krasnale" maja ze sobą pierwszą najważniejszą uroczystość, jaką było dla nich bez wątpienia „Pasowanie na Przedszkolaka”. Dzień 15.11.2017 to szczególny dzień dla dzieci, które po raz pierwszy we wrześniu przekroczyły próg przedszkola. To ich pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością. Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały swoje umiejętności , które zdobyły podczas pobytu w przedszkolu. Śpiewały, tańczyły, recytowały wiersze. Dzieci złożyły uroczystą przysięgę a ogromnym ołówkiem dokonał się akt pasowania przez Panią Dyrektor Przedszkola. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom, imienną wizytówkę oraz niespodziankę. Okazało się, że nie tylko dzieci składały uroczyste ślubowanie, ale również i Rodzice ślubowali wobec swoich dzieci. Na zakończenie rodzice i dzieci bawili się wspólnie przy muzyce oraz pląsach i zabawach. Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń.

Tekst: A.Kośko


 

"Krasnale" poznają urządzenia elektryczne

     Krasnale zapoznały się ze sposobem działania urządzeń elektrycznych: frytkownicy, tostera, odkurzacza. Wspólnie wykonaliśmy frytki, tosty oraz odkurzaliśmy dywan. Odwiedziła nas również mama Oliwi Kozaczuk - Pani Agnieszka. Zapoznała nas z urządzeniami, które mają zastosowanie w zawodzie fryzjerki oraz przeczytała dzieciom bajeczkę o Piesku "Trampku" w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

 


 

Dzień zdrowego śniadania

        Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mamy energię do nauki, siłę do zabawy i lepiej się koncentrujemy. To najlepszy start w nowy dzień. 8 listopada dzieci miały szansę samodzielnie przygotować i zjeść śniadanie. Ogromną frajdę sprawiła im inna forma śniadania - szwedzki stół - próbowanie nowych smaków. Tego dnia żadne zdrowe produkty nie były nam obce: ciemne pieczywo, warzywa, masło, sery i wędliny, świeże i suszone owoce. Pamiętając o higienie i bezpieczeństwie, każde dziecko przygotowało kolorowe kanapki, które smakowały wyjątkowo. Nawet największe niejadki dały się skusić na małe co nieco. Serdecznie dziękujemy personelowi kuchni za tak smakowite i estetycznie przygotowane kąski.

Tekst: Elżbieta Osipiuk

 

Poznajemy zawody rodziców z grupy "Biedronki"

Spotkanie z Panią kosmetyczką.

 

Zajęcia otwarte dla rodziców w grupie "Biedronki"

 
 

„Rączki małe dwie”

             Dnia 27 października 2017 r. odbyły się zajęcia otwarte z „Terapii ręki” dla grupy dzieci  o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz ich rodziców. Zajęcia poprzez zabawy i ćwiczenia miały na celu doskonalenie funkcji manualnych, wzmocnienie mięśni posturalnych, poprawę zdolności skupienia uwagi, budowanie więzi dorosły- dziecko, rozwijanie chęci do współpracy.

  W ramach rozgrzewki smyki łapały balony, które porwał wiatr psotnik. Balony co chwilę unosiły się do góry, ale same już nie spadały, nie wracały i trzeba było je ściągnąć. Poprzez dorysowanie  przez każdego na nich buzi nabrały wyjątkowego charakteru. Innym zadaniem z zakresu ćwiczeń rozmachowych było wodzenie światłem latarki w zaciemnionej sali i wskazywanie drogi robaczka do kryjówki. Dzieci bawiły się w kalambury ruchowe- losowały kartoniki z obrazkami czynności i je pokazywały. Poprawie chwytu sprzyjała zabawa spinaczami- uzupełnianie klamerkami sylwet kwiatka, rybki, słoneczka, biedronki. Ważnym elementem było stymulowanie zmysłu dotyku- bogacenie doświadczeń dotykowych poprzez kontakt z różnymi fakturami (szorstki, gładki, miękki, twardy). Dzieci bez udziału wzroku tylko za pomocą dotyku rozróżniały i dobierały pokrywkę o tej samej fakturze do pary. Szczególnego planowania ruchu wymagało przenoszenie kubeczków napełnionych piłeczkami we współpracy z dorosłym. Na koniec mogliśmy podziwiać namalowane przez dzieci na folii jesienne obrazki.

 Zabawy oprócz walorów terapeutycznych dostarczyły dzieciom radości i wzbogaciły ich doświadczenia.

         Rodzicom dziękujemy za udział i aktywność!

Elżbieta Osipiuk
Joanna Pietruczuk

 

Wycieczka do Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim

    Dnia 25.10.2017r.(środa) dzieci z grup 6-letnich ,,Motyle” i ,,Biedronki” zostały zaproszone do Komendy Powiatowej Policji. Tego dnia obchodzony jest Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt więc była okazja do propagowania prawidłowych postaw w kontaktach z psami jak również opieki nad zwierzętami : .,,Twój pies –twoja odpowiedzialność” Prowadzący spotkanie pracownicy bielskiej Policji oraz mundurowi uświadomili dzieciom, że posiadanie psa to także obowiązki, o których należy pamiętać. Przewodnik psa służbowego opowiedział o psach policyjnych oraz omówił jak należy opiekować się swoimi pupilami domowymi. Dzieci przećwiczyły również pozycje obronne przed atakiem psa. Podczas spotkania poruszono również aspekty bezpieczeństwa na drodze i konieczność noszenia elementów odblaskowych. Na zakończenie dzieci obejrzały pokaz tresury psa policyjnego oraz otrzymały odblaski.

Tekst: Barbara Moczulska

 

 

 


 

„Wiewiórki” z wizytą u weterynarza

Dnia 25.10.2017 r. grupa „Wiewiórki” wybrała się na wycieczkę do przychodni weterynaryjnej „Animals”. Pani weterynarz Ania Selewoniuk opowiedziała dzieciom o odpowiedzialnej pracy lekarza weterynarii. Zaprezentowała, jak przebiega badanie psa. Pacjentem był biszkoptowy labrador, któremu pani Ania wykonała USG, pokazując narządy wewnętrzne np.bijące serce. Następnie każde dziecko mogło posłuchać bicia serca psa. Panie zaprezentowały działanie wagi dla zwierząt, którą wypróbowały także dzieci. Pani Ania pokazała dzieciom narzędzia chirurgiczne, wykorzystywane do operacji zwierząt oraz stół operacyjny. Następnie zobaczyliśmy, jak działa urządzenie do badania krwi oraz obejrzeliśmy pod mikroskopem próbkę z ucha kota. Zobaczyliśmy chorego pieska i kotka podłączonego pod kroplówkę oraz zdjęcia RTG zwierząt. Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu i chętnie opowiadały o swoich zwierzątkach. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały słodkie upominki. W podziękowaniu wręczyły paniom samodzielnie wykonane laurki.


Serdecznie dziękujemy za interesujące spotkanie!

Marlena Mikulicz
Ewa Dmitruk

 

 

„Wiewiórki” w sklepie zoologicznym

Dnia 25.10.2017 r. grupa „Wiewiórki” odwiedziła sklep zoologiczny „Leopard”. Dzieci podziwiały różne gatunki zwierząt: kolorowe rybki akwariowe, chomiki, myszki, szynszyle, króliki, wiewiórkę syberyjską, a także gady takie jak: żółwie wodne, kameleona, węża zbożowego i jaszczurkę. Pracownicy sklepu opowiedzieli nam o poszczególnych zwierzątkach, zasadach opieki nad nimi, dowiedzieliśmy się, czym żywią się poszczególne gatunki i czego potrzebują w swoich akwariach i klatkach. Dzieci dowiedziały się, że gady m.in. węża i jaszczurkę karmi się żywym pokarmem (świerszczami, robaczkami, mrożonymi myszkami). Mieliśmy okazję również pogłaskać niektóre zwierzątka oraz obejrzeć akcesoria dla zwierząt np. ogromne kości dla psów.

Dziękujemy sklepowi „Leopard” za gościnność!

Marlena Mikulicz
Ewa Dmitruk

 

 

 

 

 

Spotkanie z pieskiem w grupie „Wiewiórki”

W dniu 25.10.2017 r. grupę „Wiewiórki” odwiedził piesek - ratlerek o imieniu „Tina”. Właścicielka psa – Pani Gosia opowiedziała dzieciom o swoim pupilu. Tina zaprezentowała swoje sztuczki. Dzieci poznały zasady opieki nad zwierzęciem, jego upodobania oraz charakter. Każde dziecko miało okazję pogłaskania pieska. Na zakończenie wszystkie dzieci zrobiły pamiątkowe zdjęcie z sympatycznym gościem.

Marlena Mikulicz
Małgorzata Wiercińska
Ewa Dmitruk


 

Stolarz w grupie "Biedronki"

Poznajemy zawody rodziców z grupy "Biedronki".


 

JESIEŃ W OGRODZIE - jesienne przysmaki w grupie Wiewiórki

    Grupa Wiewiórki realizując tematykę "Jesień w ogrodzie" w ciekawy sposób poznawała właściwości warzyw oraz korzyści z ich jedzenia.  Dzieci miały okazję obejrzeć teatrzyk kukiełkowy na temat korzyści z jedzenia warzyw, a także samodzielnie lepiły warzywa z kolorowej masy solnej. Przy okazji poznawania właściwości popularnego warzywa - ziemniaka, Wiewiórki z pomocą Pań samodzielnie przygotowywały frytki oraz miały przyjemność zjedzenia ich z apetytem. Dzieci mogły próbować również innych darów jesieni. Przy wsparciu rodziców w sali powstał bogaty kącik warzyw i owoców, gdzie znalazły się różnorodne okazy. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc!

 

 

 

GANG ZDROWIAKÓW

     Jesień to czas, kiedy w sadach i ogrodach dojrzewają owoce i warzywa. Są one nie tylko smaczne i zdrowe, ale posiadają interesujące kształty i przepiękne barwy. Dzieci z grupy 5-latki "Misie" wraz ze swoimi rodzicami wyczarowały z rumianych jabłek, gruszek, pękatych dyni, z ogóreczków i cukinii, śmieszne zwierzaki - cudaki. Prace okazały się niezwykle interesujące i oryginalne. Wszystkie sympatyczne, uśmiechnięte stworki można podziwiać w holu przedszkola. Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie, pomoc i wspólną zabawę.

Elżbieta Osipiuk

 


 

„Kto soki pije, ten długo żyje!"

         Dzieci z grupy 5 – latków „Misie” doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się prawidłowo odżywiać. Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania dużych ilości owoców oraz warzyw. Z myślą o witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok. Zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku - sokowirówką, jego działaniem i utrwaliły zasady bezpieczeństwa. Pozostało tylko wrzucenie składników do maszyny i sok gotowy! Ciekawe było smakowe i kolorystyczne zestawienie owoców i warzyw: marchewka z jabłkiem, burakiem, pietruszką, selerem, cytrynką i pomarańczą. Sok wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i konserwantów. Okazał się pyszniejszy niż słodycze.

Joanna Pietruczuk, Elżbieta Osipiuk

 

Palce lizać – ciasto dyniowe u „Misiów”

     Na zagonie złota głowa, smaczne pestki w sobie chowa – taką zagadkę bez trudu rozwiązały 5 – latki z grupy „Misie”. Była ona wprowadzeniem do rozmowy o walorach zdrowotnych dyni. Dzieci opisywały jej wygląd, poznały tajemnicę jej wnętrza. Finałem dyniowego dnia było przygotowanie ciasta. Przedszkolaki dzielnie przesiewały mąkę, dodawały składniki i ucierały mikserem. Pieczenie okazało się świetną zabawą i miłą niespodzianką na zakończenie ciekawego dnia.

Elżbieta Osipiuk

 

Podsumowanie tygodnia "Owoce z sadu" w grupie Krasnale

        Grupa Krasnale zorganizowała stragan, na którym znalazły się wszystkie zgromadzone przez dzieci warzywa i owoce. Zgromadzone dary po przeprowadzeniu wielu zabaw zostały w większości zjedzone przez dzieci. Maluchy pod okiem swoich pań spróbowały swoich sił i sporządziły szaszłyki owocowe i sok, które zostały zjedzone z apetytem. Temat warzyw i owoców towarzyszył dzieciom podczas zabaw plastycznych: malowały farbami jabłka i gruszki, lepiły z ciastoliny i plasteliny. Realizując zadania z zakresu tej tematyki dzieci zdobyły wiedzę i umiejętności z zakresu spożywania warzyw i owoców.

Tekst: Agnieszka Kośko

 

 

,,Koleżanko, kolego poznaj zasady ruchu drogowego…”

Dnia 19.09.2017r. w grupie ,,Motyle” odbyło się Spotkanie z funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim Panią Agnieszką Kiełsa – mamą Łucji. Pani policjantka z pełnym profesjonalizmem przekazała dzieciom najważniejsze informacje dotyczące zasad bezpiecznego poruszania się po ulicach, używania kamizelek odblaskowych, przypomniała o przewożeniu dzieci w fotelikach z zapiętymi pasami, o zakładaniu kasku na głowę podczas jazdy rowerem lub na rolkach. Wspólnie przypomnieliśmy numery alarmowe: 997,998,999 i europejski nr alarmowy 112.

Następnie w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom” Pani policjantka przeczytała dzieciom opowiadanie Stefanii Szuchowej  pt. ,,Przygoda z małpką”. Bohater książki nie był ani grzeczny ani nie grzeczny. W domu wołano na niego Duduś i nawet on nie pamiętał już własnego imienia i adresu zamieszkania. Jak bardzo ta podstawowa wiedza jest potrzebna dziecku od najmłodszych lat przekonali się Duduś i jego starsza siostra podczas wycieczki za miasto, która mogłaby być udana gdyby…Duduś nie zgubił się.

Na zakończenie spotkania dzieci wyszły na plac przedszkolny, gdzie zapoznały się z wyglądem i wyposażeniem radiowozu policyjnego.

Tekst: Barbara Moczulska


 

Bądź bezpieczny-wizyta policjantów w grupie ,,Krasnale”

    W dniu 19.09.2017r.grupę 3-latków odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim Państwo Joanna i Grzegorz Siemieniuk. Została przeprowadzona prelekcja na temat bezpieczeństwa, której celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród przedszkolaków. Dzieci zapoznały się z zasadami bezpiecznego poruszania się podczas przechodzenia przez jezdnię oraz numerami alarmowymi: 112 i 997. Funkcjonariusze uświadomili przedszkolakom o konieczności jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami a także o nie zawieraniu znajomości z obcą osobą.
    W ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom” dzieci wysłuchały opowiadania pt. ,,Auto Artura”.
    Następnie dzieci wyszły na plac przedszkolny, gdzie zapoznały się wyglądem i wyposażeniem radiowozu policyjnego.

Tekst: Barbara Moczulska

Bądź bezpieczny na drodze!  Policja w grupie „Wiewiórki”

W dniu 22 września 2017r. grupę „Wiewiórki” odwiedzili funkcjonariusze policji z Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim. W spotkaniu uczestniczyły również gościnnie dzieci z grupy "Misie".

Panie policjantki (w tym mama Natalki N.) opowiadały dzieciom, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, poruszać się po ulicy, żeby nie doszło do sytuacji niebezpiecznych. Pokazywały również znaki drogowe i przypomniały numery alarmowe.
Policjantki opowiedziały przedszkolakom o swojej bardzo odpowiedzialnej pracy, o zasadach obowiązujących w ruchu drogowym oraz o tym, jak należy przewozić dzieci w samochodzie. Mundurowi przypomnieli również o korzyści noszenia odblasków, o tym, jak się zachować, kiedy zaczepia nas obca osoba. Na koniec dzieciom został zademonstrowany sprzęt policyjny.

Na pamiątkę funkcjonariusze dali dzieciom kolorowe magnesy, zaś przedszkolaki w podziękowaniu wręczyły laurkę.

Dziękujemy!!!


 

„Biedronki” w gościach u „Krasnali”

Aby wspomóc adaptację 3-latków w naszym przedszkolu zorganizowano spotkanie integracyjne dzieci z grup „Biedronki” i „Krasnale”. Starszaki przygotowały niespodzianki w postaci rysunków krasnoludków i wręczyły je 3-latkom. 6-5 latki zaśpiewały maluchom piosenkę „Znowu w przedszkolu”. 3-latki zaprezentowały piosenkę „My jesteśmy krasnoludki”.  Spotkanie odbyło się w atmosferze radości i przyjaźni.

Tekst: Danuta Rytel


 

Dzień Przedszkolaka w grupie ,,Krasnale” 

Dnia 20 września po raz czwarty obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka .Święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju każdego młodego człowieka.
Przedszkole jest miejscem wspaniałej zabawy, radości, nawiązywania przyjaźni i szukania odpowiedzi na ważne dziecięce pytania. W tym dniu dzieci z najmłodszej grupy bawiły się przy muzyce i piosenkach o tematyce przedszkolnej  oraz dostały pamiątkowe medale. Każde dziecko mogło wybrać sobie kolorowy balonik który zabrało do domu.
    Każdy przedszkolak poszedł do domu radosny i dumny, bo być przedszkolakiem to wielka rzecz.

Tekst: Barbara Moczulska