Edukacja patriotyczna

STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI W BARWACH BIAŁO-CZERWONYCH

pobierz prezentację

Obchodzimy Święta Narodowe

Rok 2018 został ogłoszony Rokiem Jubileuszu Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Budowanie u dzieci świadomości, że należą do wspólnoty ludzi, zamieszkujących ten szczególny skrawek Ziemi zwany ,,Ojczyzną” jest zadaniem niełatwym. Dzięki niemu my dorośli wracamy do własnych pierwszych doświadczeń związanych z poznawaniem historii rodziny, całej Polski, polskich legend i tradycji .

Absolwent przedszkola według podstawy programowej: ,,wymienia nazwę swojego kraju i jego stolicy, rozpoznaje symbole narodowe (godło, flaga, hymn), nazywa wybrane symbole związane z regionami Polski ukryte w podaniach, przysłowiach, legendach, bajkach np.: „O Smoku Wawelskim”, orientuje się, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej”.

W naszym przedszkolu wszystkie grupy obchodziły Święto Flagi Narodowej - 2 maja oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Formy pracy były różnorodne - w zależności od pomysłów nauczycielek, dzieci i rodziców.

Tekst: Barbara Moczulska

Fotorelacja z obchodów Świąt Narodowych 2018

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja 2017

Zuchy z przedszkola i ich rodzice wzięli udział w obchodach związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Organizatorem uroczystości był Starosta bielski i Zespół ds. Obchodów Świąt Państwowych i Rocznic Patriotycznych.

2 Maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

„Czerwień to miłość, biel serce czyste,
piękne są nasze barwy ojczyste”.

Zuchy z przedszkola wiersz „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego słyszały wiele razy, podobnie jak „Katechizm polskiego dziecka” Wł. Bełzy. Żeby rozbudzić i utrwalić u nich poczucie tożsamości narodowej i szacunek dla narodowych symboli na naszych zbiórkach organizowane są różnorodne zajęcia nawiązujące do świąt państwowych. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. My także postanowiliśmy uczcić nasze barwy ojczyste - po całym tygodniu zajęć poświęconych poznawaniu naszych symboli narodowych i najważniejszych miejsc w Polsce. Gospodarze spotkania z okazji Dnia Flagi, zuchy i dzieci 5,6-letnie z grupy „Biedronki”, aby uczcić ten wyjątkowy dzień przygotowały krótką prezentację. W programie znalazły się okolicznościowe wiersze, znane piosenki. Później w postawie na baczność cała społeczność zaśpiewała wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego. Obchody tego święta miały na celu kształtowanie postaw patriotycznych, promowanie polskich symboli narodowych wśród najmłodszych i najbliższego otoczenia. CZUWAJ!

REALIZACJA PROJEKTU

,, W BARWACH BIAŁO – CZERWONYCH”

W ramach Projektu ,,W barwach biało-czerwonych”,  realizowanego w Przedszkolu nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielsku Podlaskim odbyła się uroczystość związana z obchodami Święta Flagi oraz Konstytucji 3 Maja. Głównym celem przedsięwzięcia było kształtowanie postaw obywatelskich, patriotycznych wśród najmłodszych członków społeczeństwa. Poniżej zostały umieszczone fotografie z przygotowań oraz całej realizacji projektu. Największy udział w projekcie odegrały nasze dzieci.

Przygotowanie przez dzieci ,,koreczków” z sera i pomidorów                    Wykonanie flagi narodowej z koralików w barwach narodów

,,Żywa” flaga Polski                                                                    Wykonanie godła Polski przez dzieci z koła ,,Origami”

Pogadanki w grupach na temat Świąt Narodowych                         Wykonanie kotylionów w barwach narodowych

Oglądanie bajki edukacyjnej                                                             Malowanie farbami flagi Polski

Układanie oraz naklejanie puzzli z godłem i flagą Polski

Dekoracja przedszkola przed obchodami Świąt Narodowych

Występ dzieci w strojach ułanów

Występ zuchów ,,Leśne Duszki”                                                             Wyjście na spacer ulicami miasta

Realiacja projektu przebiegała w bardzo patriotycznej atmosferze. Na pewno pozostanie w pamięci dzieci i nauczycielek na długi czas.