Archiwum

 

ROK SZKOLNY 2016/2017

 

Spektakl pt. „Jaś i Małgosia” w wykonaniu koła teatralnego "Iskierka"

       Dzieci z koła teatralnego „Iskierka” w drugim półroczu opracowały spektakl pt. „Jaś i Małgosia”. Premiera odbyła się dnia 24.05.2017r w przedszkolu. Na premierę zaproszono uczniów z drugiej klasy Szkoły Podstawowej Nr 3 z DNJB z Panią Barbarą P.
       Pani Barbara P. włączyła się do akcji „Cała Polska czyta dzieciom” i przeczytała fragment książki  pt. „Plastusiowy pamiętnik”. Na zakończenie postać z inscenizowanej bajki „Jaś i Małgosia”-  Baba z Piernika poczęstowała dzieci piernikami. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze. 6- latki miały okazję zapytać kolegów ze szkoły o sprawy które ich niepokoją przed pójściem do pierwszej klasy.
Na zakończenie odbyły się wspólne zabawy przy muzyce.

   Dnia 1.06. 2017r dzieci z koła teatralnego „Iskierka” zaprezentowały opracowany spektakl „Jaś i Małgosia” dla dzieci z przedszkola z okazji Dnia Dziecka. Były dumne, że mogą podarować taki prezent młodszym kolegom.

   Dnia 13.06.2017r grupa teatralna uczestniczyła w IV Przeglądzie Amatorskich Zespołów Teatralnych „AFISZ” organizowanym przez BDK. Dzieci odważnie zaprezentowały swoje przedstawienie, a wyróżnienie za grę aktorską otrzymała Sandra Grochowska.

   Ostatni występ odbył się w przedszkolu dla rodziców  dn. 21.06.2017r z okazji uroczystości zakończenia roku przedszkolnego w grupie „Motyle”. Gra aktorska została nagrodzona dużymi brawami rodziców i pań.

   Mamy nadzieję, że w czasie całorocznej pracy na zajęciach teatralnych, zainteresowałyśmy dzieci grą aktorską i rozwinęłyśmy drzemiące w nich zdolności i umiejętności artystyczne.  

                                                                      Prowadzące koło teatralne „ISKIERKA”-

                                                                     Danuta Rytel  i  Iwona Owerczuk

 

 

Zbieranie plonów z kącika przyrody w grupie "Misie"

 

Dzień Przyjaciela w grupie „Krasnale”

„Mój przyjaciel, daję słowo - jest osobą wyjątkową!”

        Dnia 12 czerwca grupa „Krasnale” obchodziła Dzień Przyjaciela. Tego dnia przywitaliśmy się wyjątkową zabawą integracyjną tworząc wspólny „Kłębek przyjaźni” z włóczki. Od razu na twarzach „Krasnali” pojawiły się uśmiechy.
Dzieci obejrzały teatrzyk kukiełkowy pt.„Kubuś wspaniałym przyjacielem”. Miały okazję również pobawić się w aktorów i odegrać scenki przyjaźni. Historia osiołka Kłapouchego, który zgubił swój ogon i otrzymał pomoc od swojego przyjaciela Puchatka, zachęciła do własnych wypowiedzi na temat przyjaźni. Dzieci zrozumiały jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa przyjaźń i jak ważne jest, aby w przedszkolu być dla siebie życzliwym, pomocnym i miłym.
Następnie dzieci wspólnie bawiły się w rytmach muzyki, tańcząc i śpiewając „Podajmy sobie ręce”, „Podaj ręce koleżance”, „Mam piłeczkę uśmiechniętą”. Nie ominęły nas również zabawy integracyjne z chustą animacyjną, które są uwielbiane przez dzieci.
    Na zakończenie dzieci wykonały wspólny plakat przyjaciół z grupy „Krasnale”. Ten dzień wywołał w naszych przedszkolakach wiele pozytywnych emocji.

Marlena Mikulicz

 

 
 

 

Podsumowanie projektu „Wędrująca Książka”


        Dnia 17.05.2017r grupa „Puchatków” z Przedszkola Nr 2 Promująca Zdrowie w Łapach, przyjechała do naszego przedszkola do grupy „Biedronki”, na wycieczkę integracyjną w celu podsumowania Projektu „Wędrująca Książka”. Dzieci z grupy „Biedronki”, zaprezentowały dzieciom z grupy „Puchatki” swój występ. Korzystając z pięknej pogody wszyscy wyszliśmy na plac przedszkolny. Tam  bawiliśmy się wspólnie w  zabawę „Tropy”, szukając zaginionej książki. Uważnie słuchaliśmy poleceń i wskazówek pani Agnieszki i dlatego udało się odnaleźć kopertę, w której była ukryta książka. Następnie wysłuchaliśmy stworzonej przez 10 przedszkoli z całej Polski książki pt.„Ola zwiedza świat”, którą przeczytała nam Pani dyrektor Ewa Oksiuta.
Następnie Pani Ewa Olszewska zaprezentowała nam prezentację multimedialną pt.„Bielsk Podlaski moje miasto”. Czas umiliły nam zabawy i tańce w rytmach muzyki oraz nauka tańca „Chocolate”.
Ogromną niespodzianką był tort w kształcie książki z napisem „Wędrująca książka”.  Każdy miał przyjemność skosztować tego smakołyku.
Na koniec spotkania  przedszkola wymieniły się książkami. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy medal „Mały Twórca”. Dziękujemy naszym gościom z Łap za współpracę i przesympatyczną wizytę.

Barbara Drozdowska


 

Konkurs Mama, Tata i Ja w Białymstoku

        Na Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Przedszkolaków w Białymstoku nasze przedszkole reprezentowały dziewczynki z grupy „Misie” Hanna S. i Ida K. z mamą.
W trakcie dni Bielska Podlaskiego Hanna S. ze swoją piosenką wystąpiła także przed bielską publicznością. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Ala Makacewicz


 

Konkurs Recytatorski

        Dnia 29.05.2017r. w Bielskim Domu Kultury odbyły się eliminacje miejskie do Konkursu Recytatorskiego dla przedszkolaków ,,O złotą różdżkę dobrej wróżki”.
Nasze przedszkole reprezentowali:

Natalia Niemyńska z grupy,,Krasnale”

Wiktoria Tararuj z grupy ,,Wiewiórki”

Paula Przychodzień z grupy ,,Misie”

Szymon Niemyński z grupy ,,Motyle”

 Natalia Niemyńska zajęła III Miejsce. Cieszymy się  i życzymy dalszych sukcesów.

Barbara Moczulska


 

Bajka KOPCIUSZEK w wykonaniu grupy "Misie"

Dnia 26.05.2017r. grupa "Misie" z okazji Dnia Rodzinki przedstawiła rodzicom bajkę "Kopciuszek". Dzieci także z tej okazji śpiewały piosenki i recytowały wiersze.

Dnia 29.05.2017r. w ramach obchodów Dnia Dziecka bajkę "Kopciuszek" obejrzały również dzieci z całego przedszkola.

Ala Makacewicz, Iwona Sorokosz


 

Kultywowanie Białoruskich Tradycji Podlasia

        W ramach Kultywowania Białoruskich Tradycji Podlasia gościliśmy w przedszkolu laureatów "Bardauskaj wosieni" - Magdę M. i Michała Z. Przy akompaniamencie gitary Magda zaśpiewała piosenki w języku białoruskim, polskim i rosyjskim. Życzymy dalszych udanych występów i wielu sukcesów muzycznych.

Ala Makacewicz


 

Zajęcia otwarte i Dzień Rodzinki w grupie "Krasnale"

 


 

Zajęcia otwarte w grupie "Misie"


 

Dzień Rodzinki w grupie "Wiewiórki"


 

Zajęcia otwarte w grupie "Wiewiórki"

 

Zajęcia otwarte w grupie "Motyle"

 

Wyjście Krasnali do Biblioteki

        Dnia 5.05.2017 r. dzieci z grupy „Krasnale” w ramach współpracy z biblioteką odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną w Bielsku Podlaskim. Na miejscu czekała na nas pani bibliotekarka, która w ciekawy sposób opowiedziała o swojej pracy, zapoznała dzieci z zasadami zachowania w bibliotece, pokazała dzieciom książki oraz poinformowała, co trzeba zrobić, żeby móc je wypożyczyć. Ponadto dzieci miały okazję pobawić się w Pokoju Bajek, gdzie oglądały książeczki, układały puzzle, bawiły się klockami i samochodami. Przedszkolaki wysłuchały bajki pt. „Pingwinek” czytanej przez panią bibliotekarkę. Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowe zakładki do książek. Po takiej wizycie na pewno wzrośnie liczba najmłodszych czytelników.

                                                                                                          Ewa Dmitruk

 

 

Konkurs Piosenki Przedszkolaków pod hasłem ,,Mama, tata i ja”

        Dnia 27.04.2017r. w Bielskim Domu Kultury odbyły się eliminacje miejskie do Konkursu Piosenki Przedszkolaków ,,Mama, tata i ja”. Nasze przedszkole reprezentowali:

Ida  Kamieńska z mamą Iloną – duet rodzinny z grupy ,,Misie”

Hanna Sadowska -  z grupy ,,Misie’’

Nikola Grabowska - z grupy ,,Biedronki”

Patrycja Puchalska - z grupy ,,Motyle”

Wanessa Owczarczuk - z grupy ,,Motyle”

Decyzją Jury Hanna Sadowska i Ida Kamieńska z mamą Iloną otrzymały nominację do udziału w Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Przedszkolaków ,,Mama,tata i ja” w Białymstoku w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury ,,Spodki”. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom.
 

Barbara Moczulska


 

Jajko w roli głównej

         Ze Świętami Wielkiej Nocy najbardziej kojarzą się jajka. I właśnie w nawiązaniu do tradycji świąt, które już niebawem w grupie 4 - latków "Wiewiórki" jajko było głównym bohaterem zabaw podczas realizacji programu "Rośniemy zdrowo - czyli dzieciaki w kuchni". Dzieci wysłuchały prelekcji o wartościach odżywczych jaj, przypomniały, że jajko jest zbudowane z białka i żółtka oraz dowiedziały się, w jaki sposób poznać, czy jest ono surowe, czy ugotowane. Rozpoznawały ptaki i przyporządkowywały znoszone przez nie jaja. Z wielką ciekawością oglądały jaja kurze, gęsie, przepiórcze i strusie. Wprawiały się w biciu piany i obieraniu jaj ze skorupek. Wykonały też kurczaczki i myszki z gotowanych jaj i ze smakiem je zjadły.

Elżbieta Osipiuk Joanna Pietruczuk

 

 

 

 

 
 

Warsztaty w Muzeum

         4-latki z grupy "Wiewiórki" uczestniczyły w wielkanocnych warsztatach plastycznych na których miały okazję wykonać świąteczne kartki techniką origami płaskiego z koła. Wesołe kurczaczki, kolorowe koszyczki z pisankami wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Pocztówki przygotowane przez dzieci nas oczarowały - będą wspaniałym prezentem dla bliskich z okazji Świąt Wielkiej Nocy.

Elżbieta Osipiuk


 

"Krasnale" w szkole

        W dniu 10 kwietnia 2017 r. dzieci z grupy „Krasnale” odwiedziły Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego im. Jarosława Kostycewicza w Bielsku Podlaskim. Przedszkolaki wzięły udział w zabawach sportowych na sali gimnastycznej prowadzonych prze tatę Ani pana Piotra Nikołajuka – Stasiuka. Dzieci uczestniczyły we wspólnej rozgrzewce, wzięły udział w sztafecie oraz skakały przez skrzynię na materace. Całość zabaw zakończyła się swobodnymi grami w piłkę.  W ramach odpoczynku przedszkolaki wysłuchały bajki pt. „Hipopotam” czytanej przez mamę Dawida Lewczuka i tatę Ani Nikołajuk – Stasiuk. Na zakończenie zostały dzieciom wręczone pamiątkowe dyplomy.

                                                                                  Ewa Dmitruk, Małgorzata Wiercińska


 

Kultywowanie Białoruskich Tradycji Podlasia

        W ramach Kultywowania Białoruskich Tradycji Podlasia w naszym przedszkolu gościliśmy panie z Bielskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku. Panie przeczytały dzieciom bajkę w języku białoruskim, dzieci próbowały swoich sił w rozwiązywaniu zagadek o kosmosie, a także osłuchały się z piosenką "Sawka dy Hryszka".
Dzieci zaś zaśpiewały znane im białoruskie piosenki - "Lublu nasz kraj", "Kolki u niebie zor" oraz "Lacieł busieł'. Zarecytowały także wiersze, które przygotowywały na białoruskie konkursy recytatorskie. Bardzo dziękujemy Paniom za spotkanie i za poświecony nam czas. Życzymy wszystkiego dobrego.

Ala Makacewicz

 

Piramida Zdrowego Żywienia

         W ramach realizacji programu „Rośniemy zdrowo – czyli dzieciaki w kuchni” 4-latki z grupy „Wiewiórki” zapoznały się z zasadami zdrowego żywienia. Dzieci dowiedziały się jak zdrowo i mądrze komponować swoje posiłki. Przedszkolaki poznały produkty spożywcze, które należy uwzględnić w jadłospisie: produkty zbożowe, warzywa i owoce, mleko i jego przetwory, jaja, ryby i mięso. Wskazały też produkty, których należy unikać lub spożywać tylko okazjonalnie – słodycze, gazowane napoje. Dzieci zauważyły również, że oprócz prawidłowej diety ważnym elementem zdrowego stylu życia jest uprawianie sportu i aktywne spędzanie wolnego czasu. Podczas zajęć wspólnie utworzyły piramidę zdrowego żywienia. Rozwiązywały test „Zdrowe czy nie”, określając swoje preferencje żywieniowe. Na zakończenie zajęć czekała na dzieci zdrowa niespodzianka. Miały możliwość samodzielnego przygotowania wiosennych kanapek ze szczypiorkiem wyhodowanym w kąciku przyrody.

Elżbieta Osipiuk

 

 

 

Żegnamy Zimę – witamy  Wiosnę

        W dniu 21.03.2017r.dzieci z grupy ,,Biedronki” i ,,Motyle” powitały Wiosnę bawiąc się w małych tropicieli. Dzieci szukały śladów Wiosny według wskazówek i poleceń swoich pań. Najwięcej emocji było podczas szukania listów od Pani Wiosny a w nich wskazówek do wykonania poszczególnych zadań. W ostatniej odnalezionej kopercie była zagadka:

,,Jak się nazywa ta pora roku,

Gdy się zielenić zaczyna wokół?

Skowronek nad polem śpiewa,

Kwiaty forsycji kwitną na drzewach?”

Oczywiście nikt z dzieci nie miał problemu z odgadnięciem . Wiosna przyszła do nas i cieszymy się wszyscy. Dni będą dłuższe a noce krótsze a przez to więcej czasu na pobyt na świeżym powietrzu oraz wspólne zabawy.

                                                                                     Barbara Moczulska

 

Dzień kolorowej skarpetki

        Dnia 21 marca w grupie „Wiewiórki” oprócz pierwszego dnia wiosny świętowaliśmy „Dzień kolorowej skarpetki” związany z Światowym Dniem Zespołu Downa. W tym dniu wszystkie przedszkolaki i wychowawcy założyli kolorowe skarpetki nie do pary na znak akceptacji i tolerancji wobec osób z Zespołem Downa. Dzień spędziliśmy na wspólnej zabawie, śpiewaniu, robieniu kolorowych skarpet.

Elżbieta Osipiuk

 

,,Poczytaj mi babciu”

        Czytanie dzieciom zaspakaja wszystkie potrzeby emocjonalne oraz wspiera rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny.
W miesiącu lutym, w grupie ,,Motyle” prowadzone były spotkania literackie pod hasłem ,,Poczytaj mi babciu”, które zorganizowano w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”.
W spotkaniach brały udział babcie: Szymona N., Bartka K. i Miłosza L.
Babcia Szymona zaprezentowała opowiadanie o życiu ludzi w krainie wiecznej zimy w oparciu o książkę Aliny i Czesława Centkiewiczów Pt, ,Odarpi syn Egigwy”. W prezentacji wykorzystała mapę, globus oraz komputer.
Babcia Miłosza zainteresowała dzieci polskimi  baśniami i legendami i przeczytała baśń pt. ,,Kwiat paproci”.
Babcia Bartka wprowadziła trochę humoru czytając bajkę rosyjską pt. ,,Na szczupaka rozkazanie”.
Głównym celem tych spotkań było rozwijanie czytelnictwa wśród naszych wychowanków oraz poszerzenie kontaktów z rodziną i środowiskiem.

                                                                                  Barbara Moczulska

 


 

Konkurs recytatorski „Ojczyste słowo”

            Dnia 15 marca czwórka przedszkolaków brała udział w Eliminacjach Rejonowych Konkursu Recytatorskiego „Rodnaje Słowo” (Słowo Ojczyste) w Orli. Były to: Aleksandra Wojcieszuk, Barbara Szulc, Igor Gałuszewski i Bartosz Karaś. Ola Wojcieszuk zajęła III miejsce, natomiast Basia Szulc otrzymała wyróżnienie. Eliminacje centralne odbędą się 31 marca 2017 r. w Bielskim Domu Kultury  w Bielsku Podlaskim.

Dzieciom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na scenie!

Joanna Pietruczuk


 

Wyniki konkursu plastycznego ,,Zapobiegajmy Pożarom”

        Na ogólnopolski konkurs plastyczny do Komendy  Powiatowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim wpłynęło wiele prac a wśród nich prace dzieci z naszego przedszkola. Głównym celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży ochroną przeciwpożarową, tradycją i życiem strażackich środowisk.
        W dniu 28 lutego 2017r. odbyło się rozstrzygnięcie  eliminacji powiatowych i jest nam bardzo miło, że laureatem w I grupie wiekowej - przedszkola został Szymon Niemyński z grupy,,Motyle”. Przez jury zostały docenione dwie prace Szymona: jedna wykonana pod kierunkiem Danuty Rytel, a druga na zajęciach koła plastycznego ,,Barwinek” pod kierunkiem Ewy Dmitruk i Ewy Olszewskiej. Prace Szymona wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich w Białymstoku.
Gratulujemy i życzymy naszemu koledze dalszych sukcesów!

                                                                          Barbara Moczulska


 

"Chustka - ozdobne nakrycie"

        Chustka zawsze towarzyszyła kobietom w ich codziennym stroju. Jest nie tylko ciepłym nakryciem głowy, pleców ale także ozdobą stroju kobiety. Przewodnim wzorem chustki ludowej są kwiaty, a szczególnie róże, dodatkiem zaś frędzle. Dzieci miały okazję obejrzeć małe i duże chustki, zaś dziewczynki przymierzyć je, a także zatańczyć w chustkach walczyk "Kolki u niebie zor". Dziękujemy pani Halinie za pokaz swoich chustek.

Ala Makacewicz

 

„Mały miś w świecie wielkiej literatury"

         „Mały miś w świecie wielkiej literatury" to ogólnopolski projekt rozwijania czytelnictwa i współpracy między przedszkolami pod patronatem ogólnopolskiego czasopisma „Przedszkolnego ABC" oraz patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka, pana Marka Michalaka. Jego autorem jest Aneta Konefał, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej. Miś „Karol” z grupy 4 – latki „Wiewiórki” wyruszył w niezwykła podróż literacką. Organizator projektu zaplanował dla niego z niego trasę składającą się z dziesięciu przedszkoli. Pluszak wraz z przedszkolakami u których gości, bawił się, zwiedzał przedszkole oraz najbliższą okolicę, ale przede wszystkim słuchał bajek, czytanych przez nauczycieli. Miś wyposażony był w dzienniczek w którym notowano tytuł czytanej mu bajki. Udział w projekcie przyniósł wiele korzyści dla przedszkolaków, a przede wszystkim zachęcił do czytania oraz przyczynił się do kształtowania postawy otwartości na świat i poznawania nowych ludzi.
Nasze przedszkole odwiedzili:
1. „Miś Klejnocik” z Przedszkola Nr 1 „Jarzębinka” w Szamotułach, któremu przeczytaliśmy baśń „Ośla Skórka”
2. „Miś Tuptuś” z Przedszkola Nr 14 w Oświęcimiu, który wysłuchał bajki „Misiaczkowe przedszkole” M. Berowskiej
3. „Miś Antek” z Oddziału Przedszkolnego przy Zespole Szkół w Przytocznej, któremu podobała się bajka „Tupcio Chrupcio – niesforna myszka”
4. „Miś Przytulas” z Przedszkola Miejskiego Nr 19 z Olsztyna, który wysłuchał opowiadania „Jak choruje Elemelek i jak go leczą przyjaciele” H. Łochockiej
5. „Miś Serduszko” z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Brodach, któremu czytaliśmy baśń rosyjską „Rękawiczka” w formie Teatrzyku Kamishibai
6. „Miś Lolek” z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wysokiej, który słuchał baśni rosyjskiej „O koguciku Złotym Grzebyku”
7. „Miś Kuba” z Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 „Pod Topolą” w Raszynie, któremu czytaliśmy „Żubr Pompik – tropy na śniegu T. Samojlika
8. „Miś Ola” z Przedszkola Publicznego Happy Bees we Wrocławiu, który słuchał o „Przygodach Jeżyka spod jabłonki”
9. „Miś Julianka” z Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Strzelcach Krajeńskich, który obejrzał Teatrzyk Kamishibai „Pod grzybem”

Elżbieta Osipiuk


 

Białoruskie zwyczaje weselne

            Dnia 21 lutego zawitały do nas dzieci z zespołu białoruskiego Żeużyki ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Bielsku Podlaskim. Zespół prowadzi Anna Fionik- badaczka kultury i tradycji białoruskiej z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach koło Bielska Podlaskiego. Uczniowie klasy IV ( w tym absolwenci naszego przedszkola:) pokazali nam jak wyglądało tradycyjne białoruskie wesele. Kultura białoruska bogata jest w wiele obrzędów związanych z weselem.  Elementy tych obrzędów czasem spotkać można współcześnie. Dowiedzieliśmy się, że zanim doszło do ślubu i wesela odbywały się tzw. swaty. Przy akompaniamencie śpiewów wspólnie szykowano ciasto weselne: duże, z góry ozdobione małymi formami- nazywało się korowaj. Panna młoda miała przygotowany sunduk-kufer, w którym były rzeczy niezbędne do życia małżeńskiego, m.in. obrusy, kapy, suknie ręcznie haftowane. Zespół "Żeużyki" zaprezentował przyśpiewki i pieśni weselne manierą tzw. „śpiewu białego”. Na koniec pani Ania zintegrowała przedszkolaków umożliwiając wspólną aktywną zabawę do piosenek: „Zajczyk” i „Lecieł busieł”. Mamy nadzieje, że za jakiś czas my się wybierzemy z rewizytą do naszych starszych kolegów ze szkoły prezentując ciekawe regionalne pieśni i tańce.

                                                                                                                               Joanna Pietruczuk


 

W świecie dinozaurów

         „Dinozaurów nie ma z nami dawno już...” tak śpiewały 4-latki z grupy „Wiewiórki” podczas omawiania tematyki związanej z tym zagadnieniem. Z wielką ciekawością wkroczyliśmy do „świata wielkich jaszczurów”. Dzieci uczestniczyły w cyklu zajęć podczas których tworzono okazje do pogłębienia wiadomości na temat dinozaurów oraz budzenia zaciekawienia otaczającym światem, jego prehistorią. Tyranozaur, triceratops, spinozaur, diplodok – nazwy tych tajemniczych stworów pojawiały się w trakcie różnorodnych aktywności dzieci. Podczas „tygodnia dinozaurów” mali odkrywcy mogli poznać życie tych fascynujących, dawnych władców lądów i wód. Rozwiązywały interaktywne zadania z małym dinkiem. Dowiedziały się również, co to jest archeologia i paleontologia oraz czym zajmują się te dziedziny nauki – samodzielnie odkopując z domowej roboty piasku ukryte dinozaury. Pokonywały tor przeszkód w ogromnych stopach dinozaurów. Obserwowały wybuch wulkanu, czynnie uczestnicząc w przeprowadzeniu eksperymentu.

Elżbieta Osipiuk

 

 


 

Tańce i zabawy ludowe
 
         Dnia 17 lutego 2017r. do naszego przedszkola przyjechała pani Agnieszka Jakubicz -tancerka Kurpi Zielonych, pracująca na co dzień w Dziale Dziedzictwa Kulturowego i Inicjatyw Artystycznych WOAK w Białymstoku. Poprowadziła ona zajęcia dla dzieci uczęszczających na tradycję białoruską Podlasia. Poznaliśmy Tupaka, Miotlarza do poleczki oraz zabawę taneczną Papuga. Pani Agnieszka zafascynowała nas folklorem, kulturą tradycyjną i ludowym pięknem. Prezentowała się w nadbużańskim stroju podlaskim z tkackimi ornamentami: pereborami. Na twarzach dzieci widać było pozytywne emocje, radość, ożywienie, zainteresowanie. Bo zabawy i tańce tradycyjne rozwijają w dzieciach potrzebę wspólnego działania, uczą porozumiewania się z rówieśnikami i poczucia wspólnoty. Pani Agnieszka odwiedziła nas po raz pierwszy i mamy nadzieję że nie po raz ostatni!
 
Joanna Pietruczuk
 
 
 
Mleczna droga
 
         W ramach realizacji programu „Rosnę zdrowo czyli dzieciaki w kuchni” w grupie „Wiewiórki” dnia 16 lutego 2017 r. mieliśmy przyjemność spotkania z ciekawymi gośćmi- były to Panie ze Spółdzielni Mleczarskiej BIELMLEK. Dzieci wiedzą skąd pochodzi mleko, ale do tej pory nie domyślały się jak przebiega organizacja produkcji mleczarskiej. Panie: Magdalena Muśko i Sylwia Antonowicz zapoznały dzieci z cyklem produkcyjnym produktów mlecznych- procesem przetwarzania mleka i powstawania sera, masła, śmietany, kefiru itp. Jest to bardzo zmechanizowany proces produkcji. Dzieci bardzo uważnie słuchały i oglądały prezentację, dowiedziały się interesujących rzeczy na temat mleka i jego przetworów, a przede wszystkim jak ważny jest nabiał w budowaniu zdrowych i mocnych kości i zębów. Wymieniały i wskazywały swoje ulubione produkty mleczne. Po wizycie nasze przedszkolaki z pewnością chętniej będą spożywały smaczne i zdrowe produkty mleczne, które wpłyną na ich rozwój, dobre samopoczucie oraz zdrowie. Dzieci mogły przymierzyć jednorazowe czepki i fartuchy ;) Tylko w nich można wejść na sterylną halę produkcyjną mleczarni! Spotkanie zakończyliśmy wspólną fotografią. Dziękujemy za duży blok żółtego sera dla całego przedszkola oraz firmowe balony dla dzieci z grupy.
 
Joanna Pietruczuk, Elżbieta Osipiuk
 
 
 
Mruczą, miałczą, łaszą się. Kto? – oczywiście koty.
 
         Dnia 17 lutego dzieci z grupy 4 latki „Wiewiórki” obchodziły nietypowe święto – Dzień Kota. Spotkanie rozpoczęliśmy Teatrzykiem Kamishibai na podstawie wiersza „Jak kotek zwierzęta mlekiem częstował”. Dużo radości sprawiły dzieciom różne kocie zadania: picie mleczka ze spodeczka, polowanie na myszkę, koci spacerek. Powstały piękne koty z papierowych talerzyków. Ten dzień był pełen wrażeń, wszystkie dzieci wspaniale się bawiły i na pewno długo będą miały to spotkanie w pamięci.
 
Elżbieta Osipiuk
 
 
 
Akcja ,,Cała Polska czyta dzieciom”
 
         Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka i to od najmłodszych lat odgrywa kontakt z książką. Rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. To już kolejny rok kiedy nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskiej akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”. W tym roku szkolnym Ministerstwo Edukacji Narodowej wśród wielu priorytetów wskazało na wyrabianie u dzieci postawy czytelniczej. Nauczycielki we wszystkich grupach codziennie, w trakcie poobiedniego odpoczynku czytają dzieciom bajki a w salach mamy bogate Kąciki Książki. W dniu 14.02.2017r.do grupy ,,Misie” zostali zaproszeni goście, którzy czytali dzieciom wybrane przez siebie książki: Pani Dyrektor naszego Przedszkola mgr Ewa Oksiuta, Pani Wicedyrektor mgr Danuta Zinowczyk, Pani logopeda mgr Alina Krupicka, Pani oligofrenopedagog mgr Joanna Pietruczuk, Pan rehabilitant mgr Andrzej Konopla oraz Pani praktykantka Sylwia Bagińska. Bardzo dziękujemy wszystkim za mile spędzony czas i czekamy na kolejne bajki. Zachęcamy do głośnego czytania dzieciom przez cały rok. Każdy kto znajdzie chwilę czasu jest mile widziany na naszym przedszkolnym czytaniu.
 
Barbara Moczulska
 
 
 
Wycieczka do Biblioteki Szkolnej
 
         Dnia 14 lutego 2017r. dzieci z grupy ,,Motyle” wybrały się na wycieczkę do Biblioteki Szkolnej w Szkole nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim. Celem wycieczki była popularyzacja czytelnictwa dzieci poprzez promocję książek biblioteki szkolnej oraz działania artystyczne i literackie. Bibliotekarz szkolny- Pani Renata Wróblewska na wstępie w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom” przeczytała książkę ,,Franklin mały bałaganiarz” P.Bourgeois w oparciu o prezentację multimedialną. Następnie dzieci obejrzały zbiory biblioteki szkolnej dla młodszych dzieci: książki i czasopisma. Na zakończenie wizyty dzieci zwiedziły szkołę: salę gimnastyczną, świetlicę oraz obejrzały gazetki szkolne na korytarzach. Dzieci podziękowały nauczycielom samodzielnie zrobioną przez siebie ,,Walentynką”.
 
Barbara Moczulska
 
 
 
Bałwankowe śniadanie
 
        Dnia 09.02.2017r dzieci z grupy 4 latki „Wiewiórki” w ramach realizacji programu „Rośniemy zdrowo, czyli dzieciaki w kuchni” wykonały twarogowe bałwanki. Zima rozgościła się u nas na dobre i zainspirowała nas do przeprowadzenia zajęć kulinarnych. W naszej sali zrobiło się zimowo, bałwankowo i bardzo zdrowo. Powstały twarogowe bałwanki. Jak wiadomo każdy bałwan musi mieć nos, oczy, kapelusz, guziki oraz miotłę. Dzieci wykorzystały do tego różne produkty spożywcze (suszone morele, rodzynki, paluszki, biszkopty). Nie tylko bałwanki za oknem potrafią szybko znikać w słoneczną pogodę. Bałwanki z talerzyków przedszkolaków zniknęły równie szybko, a to dlatego, że smakowały przepysznie (nawet największe niejadki skusiły się by spróbować jak smakuje zima na talerzu). Małe rączki przedszkolaków stworzyły wspaniałe cudeńka. Zobaczcie sami!
Elżbieta Osipiuk, Joanna Pietruczuk
 

 
 
 
Mali Kolędnicy w Hajnowskim Domu Kultury
 
        Dnia 10 stycznia 2017 r. dzieci uczęszczające na zajęcia Kultywowania Tradycji Białoruskich Podlasia wraz z opiekunami wybrały się do Hajnówki na występ w ramach Hajnowskich Spotkań z Kolędą Prawosławną. Po raz pierwszy wzięliśmy udział w festiwalu kolęd- imprezie duchowo- kulturalnej organizowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Cerkiewnej będące organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Głównym celem festiwalu było kultywowanie tradycji kolędowania i integracja międzypokoleniowa. Na scenie Hajnowskiego Domu Kultury przedszkolaki zaprezentowały dwie kolędy tradycyjne: „Oj u poli” i „Czy czuli bratija pro diwnu nowinu” oraz przyśpiewki związane z tradycją chodzenia po kolędzie. Zespół z naszego przedszkola zajął III miejsce w kategorii grup dziecięcych. Każde dziecko otrzymało słodkie niespodzianki od Mikołaja a główną nagrodą jest duży wór zabawek :) Dzieciom gratulujemy i bardzo się cieszymy!!!
 
Joanna Pietruczuk
 
 
 
 
Mikołajkowe zajęcia otwarte dla rodziców w grupie "Motyle"
 
 
 
Zajęcia otwarte w grupie "Biedronki"
 
        Dnia 9.12.2016 r. w grupie "Biedronki" odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców.
 
Temat zajęć: „List do Świętego Mikołaja”.

Cele ogólne:
Wprowadzenie dzieci w świąteczny nastrój.
Rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie poprzez wspólne wykonywanie zadań.

Cele operacyjne (dziecko):
- umie przeczytać swoje imię
- dzieli wyrazy na sylaby, głoski
- układa obrazki wieloelementowe
- dzieli elementy na zbiory, przelicza elementy zbioru, dodaje i odejmuje na konkretach
- orientuje się w przestrzeni
- z uwagą wykonuje polecenia

Ewa Olszewska, Alicja Pęska, Agnieszka Kośko


 

Pasowanie na przedszkolaka

 Dnia 29.11.2016r. dzieci z grupy ,,KRASNALE” zostały uroczyście pasowane przez Panią wicedyrektor Danutę Zinowczyk na przedszkolaka. Wspaniale zaprezentowały krótką część artystyczną dla zaproszonych gości oraz dla kolegów i koleżanek z najstarszej grupy. Na zakończenie uroczystości  ,,maluchy” dumnie zaśpiewały piosenkę ,,Jestem sobie przedszkolaczek….”, otrzymały pamiątkowe dyplomy, maskotkę grupy – zająca Tupa oraz upominek od starszaków, a panie postarały się umilić tę chwilę słodkim, zdrowym ciastem marchewkowym.

                                                              Małgorzata Wiercińska, Ewa Dmitruk


 

Warsztaty kulinarne
 

      Dnia 9 grudnia dzieci z grupy 4-latki „Wiewiórki” uczestniczyły w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Panią Agnieszkę Sitek z Restauracji „Ratuszowa”. Mali kucharze wprawiali się w trudnej sztuce przygotowania świątecznych pierniczków. Ugniatanie ciasta, jego wałkowanie, wycinanie ciastek foremkami,  dekorowanie lukrem i cukrowymi posypkami sprawiło dzieciom wiele radości. Po całym przedszkolu roznosił się piękny korzenny zapach pierniczków.

                                                                                                                Elżbieta Osipiuk


 

Mikołajki w grupie 4-latki „Wiewiórki”
 

        Dnia 6 grudnia w naszym przedszkolu wszyscy przenieśliśmy się do krainy Świętego Mikołaja. Przedszkolaki wyglądały jak małe elfy, a może raczej jak małe Mikołaje, ponieważ wszystkie dzieci ubrane były wyjątkowo – po prostu ,,mikołajkowo”. Od rana w przedszkolu panował gwar i radość, dzieci z wielką niecierpliwością oczekiwały na przyjście niezwykłego gościa. Czas upłyną na mikołajowej gimnastyce: zaprzęgi reniferów, rzuty do celu, utrzymywanie równowagi to tylko niektóre z konkurencji jakie miały pokonać dzieci.  Przedszkolaki  nawet nie spostrzegły kiedy w sali pojawił się ogromny prezent – niepostrzeżenie położony przez Świętego Mikołaja. Widok uśmiechniętych dziecięcych buzi podczas jego rozpakowywania był bezcenny.  

  Elżbieta Osipiuk

 

Ciasteczka -  sóweczki

       W ramach realizacji programu „Rośniemy zdrowo czyli dzieciaki w kuchni” 4latki „Wiewiórki” samodzielnie piekły ciasteczka. Poranek 01.12.2016r. dzieci spędziły bardzo pracowicie. Najpierw zgodnie z recepturą wrzuciły do miski potrzebne składniki by potem pieczołowicie zagnieść kruche ciasto. Foremką w kształcie sówki wykrajały ciastka. Do wypieku smakołyków  użyliśmy bardzo zdrowych mąk: orkiszowej, jaglanej, kokosowej i kasztanowej, które nadały im wyśmienity smak i aromat. 

Elżbieta Osipiuk

 


 

Warsztaty ceramiczne

       28.11.2016r. 4-latki z grupy „Wiewiórki” uczestniczyły w warsztatach ceramicznych w Muzeum. Praca z gliną bardzo dobrze wpływa na harmonijny rozwój dzieci. Wycisza, uczy skupienia i cierpliwości. Zgniatanie, ugniatanie i wałkowanie gliny zaspokaja naturalną potrzebę dziecka, przygotowuje w ten sposób rękę do nauki pisania. Znakomicie stymuluje i rozwija układ nerwowy. Rozwija wyobraźnię, zdolności manualne, ekspresję plastyczną, a poza tym, a może przede wszystkim jest wspaniałą zabawą i sprawia dzieciom autentyczną frajdę! Za sprawą dotyku dziecięcych dłoni, niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, bezkształtne kawałki gliny ożyły – powstały piękne ozdoby choinkowe.

Elżbieta Osipiuk


 

Kultywowanie Białoruskich Tradycji Ludowych

        Dnia 25.XI.2016 w ramach Kultywowania Białoruskich Tradycji Ludowych dzieci spotkały się z panią Haliną Bazyluk, która pokazała swoje rękodzieła. Obrusy, bieżniki, serwetki to wytwory pracy pani Haliny, które robi szydełkiem oraz wyszywa. Motywy wyszywania krzyżykiem są to ozdoby na poduszeczki a także obrazy religijne. Dzieci przy pomocy pani Haliny próbowały sztuki robienia szydełkiem. Stwierdziły, że jest to trudna praca. Dzieci miały również okazję zobaczyć fartuszek  z płótna lnianego, wyszyty tradycyjnym białoruskim wzorem. Fartuch został wykonany we wsi Ogrodniki koło Bielska Podlaskiego. Pokaz bardzo się dzieciom podobał. Serdecznie dziękujemy pani Halinie.

                                                                                                  Ala Makacewicz


 

Dzień Pluszowego Misia w grupie „Wiewiórki”

    Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” Tego dnia  każdy przedszkolak z grupy „Wiewiórki” przyszedł do sali ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem.  Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe, a nawet niebieski, pojawił się też jeden wyjątkowy pies. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”. Smakowały miodu – największego przysmaku wszystkich misiów. Słoiczek został opróżniony, a naszym misiom ciągle było mało. Dzieci doskonale spisały się rozpoznając misie z bajek i opowiadań. Poznały wiele ciekawostek z życia: niedźwiedzia brunatnego, polarnego, grizli, misia koali i pandy. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.

Elżbieta Osipiuk

 

Sowa – mądra głowa
Ogólnopolski konkurs plastyczny

        Na konkurs wpłynęło 846 prac z całej Polski. Wszystkie prace byłe jedyne w swoim rodzaju. Wyróżniały się techniką wykonania, użytymi materiałami. Dnia 23.11.2016r. komisja konkursowa w składzie:

1. Danuta Zinowczyk – wicedyrektor przedszkola
2. Alina Krupicka – logopeda
3. Joanna Pietruczuk - pedagog


obejrzała i oceniła wszystkie nadesłane prace, według następujących kryteriów: pomysłowość, estetyka, wrażenie artystyczne. Po długotrwałych obradach jury ogłosiło następujące wyniki:

 

kategoria wiekowa 3 latki

prace płaskie

1.miejsce Liliana Fraszka Niepubliczny Punkt Przedszkolny Łopatki

2.miejsce Marcelina Kwasigroch, Jagoda Katkiewicz Przedszkole Alfik Toruń

3.miejsce grupa 3 – latków  „Biedronki” Przedszkole w Kazimierzu Biskupim

Wyróżnienia

- Hanna Wojciuk Przedszkole Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielsku Podlaskim

- Szymon Ciereszko Przedszkole Samorządowe im Jana Pawła II oddział w Kruszewo

- Mikołaj Babalski Niepubliczne Przedszkole Artystyczne „Fantazja” Gdynia

- Grupa 3-latki „Myszki” Ejbisi Przedszkole Lingwistyczne z Oddziałami Integracyjnymi i specjalnymi Ruda Śląska

 

prace przestrzenne

1.miejsce Alicja Romaniuk Przedszkole Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielsku Podlaskim

2.miejsce Rita Jaklik Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana w Krakowie

3.miejsce Cezary Pastuszka Przedszkole Językowo – Artystyczne „Ence – Pence” Dobrcz

Wyróżnienia

- Filip Pszczółkowski Stawiguda

 

kategoria wiekowa 4 latki

prace płaskie

1.miejsce Oliwia Orzechowska Przedszkole Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce

2.miejsce Marta Ziędalska Niepubliczne Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP. Warszawa

3.miejsce Alicja Morpak Przedszkole Niepubliczne „Chatka Puchatka” Gliwice

Wyróżnienia

-Maurycy Wojewoda Przedszkole nr 411 „Akademia Króla Stasia” Warszawa

-Alicja Waśniewska Punkt Przedszkolny Zespół Szkół w Wieczfni Kościelnej

 

prace przestrzenne

1.miejsce Mikołaj Chmielewski Miejskie Przedszkole Nr 2 w Sokołowie Podlaskim

2.miejsce Michał Walicki Przedszkole nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielsku Podlaskim

3.miejsce Maksymilian Ścigany i Wiktoria Lewandowska Przedszkole językowo – artystyczne „Ence Pence” Dobrcz

Wyróżnienia

-Eliza Kołodziejczyk „Akademia pszczółek” Niepubliczne Przedszkole Leszek Kudła Studzionka

-Kornelia Gawron ZSP  w Kąpielach Wielkich Wolbrom

-Natalia Krukowiecka ZSP  w Kąpielach Wielkich Wolbrom

 

kategoria wiekowa 5 latki

prace płaskie

1.miejsce Anita Stypułkowska Przedszkole Samorządowe nr 68 im. Janusza Korczaka Białystok

2.miejsce Amelia Korszak Zespół Szkół w Augustowie

3.miejsce Lena Kosmala Miejskie Przedszkole nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi Puławy

Wyróżnienia

-Jakub Kukawski Szkoła Podstawowa w Dobryniu Dużym

-Gabriela Paszkowska Przedszkole Niepubliczne „Karmelki” Bielsk Podlaski

-Filip Wojnarowski Przedszkole Miejskie w Dębicy

 

prace przestrzenne

1.miejsce Dominika Dubis Przedszkole Publiczne nr 17 Włocławek

2.miejsce Błażej Harasimiuk Szkoła Podstawowa w Dobryniu Dużym

3.miejsce Aleksandra Monach Przedszkole Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce

Wyróżnienia

-Zuzanna Robakowska Miejskie Przedszkole nr 13 Piekary Śląskie

-Gabriela Derehajło Przedszkole Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielsku Podlaskim

 

kategoria wiekowa 6 latki

prace płaskie

1.miejsce Julia Hanuszek, Kasia Cyrek, Lena Kmiecik Samorządowe Przedszkole Krzczonów

2.miejsce Nikola Romańczuk  Oddział Przedszkolny Szkoła Podstawowa Nr 2 Łęczna

3.miejsce Hanna Fornal Przedszkole Publiczne im. Kornela Makuszyńskiego Szczecinek

Wyróżnienia

-Natalia Lipka Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Pruszczu Gdańskim

-Zuzanna Matyszok Przedszkole Publiczne Stare Budkowice

-Maja Kingawska Szkoła Podstawowa w Dobryniu Dużym

-Adrian Dmitruk Przedszkole Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielsku Podlaskim

-Dorota Granek Przedszkole Nr 8 „Zielony Ogród” z Oddziałami Integracyjnymi  Tychy

 

prace przestrzenne

1.miejsce Piotr Jasiulek  Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 4 Mysłowice

2.miejsce Roksana Kowzuń Oddział Przedszkolny Szkoła Podstawowa  im. Bohaterów Powstania Styczniowego  Igołomia

3.miejsce Maria Szczygieł Przedszkole Nr 9 Leśna Polana Bielsk Podlaski

Wyróżnienia

-Hanna Muśko Przedszkole Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielsku Podlaskim

-Ania Zielińska Przedszkole Nr 9 Wyszków

-Adam Kaczoch Przedszkole Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi Hajnówka

Nauczycielom i rodzicom dziękujemy za tak duże zainteresowanie konkursem.

organizatorzy konkursu:

                                                                                                                         Elżbieta Osipiuk

                                                                                                                           Iwona Owerczuk


 

 Wycieczka do skansenu w Studziwodach

         Dnia 8 listopada 2016 r. dzieci uczęszczające na zajęcia Kultywowania Tradycji Białoruskich Podlasia wybrały się miejskim autobusem na wycieczkę do Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach pod Bielskiem. Nasza wyprawa miała na celu zdobycie wiedzy o regionie, jego przeszłości, tradycji, zbliżenie do wartości materialnych i duchowych. Już na początku przywitały nas drewniane rzeźby, kapliczka słupowa i scenka rodzajowa przedstawiająca dwóch grajków weselnych siedzących przed chałupą. Pan Tomek Sulima z panią Anią Fionik zaprosili nas do wiejskiej chaty, gdzie mogliśmy  zobaczyć typową izbę kuchenną z piecem pomalowanym na zielono, łóżkiem i zdobionymi ławami, zaś w oknach papierowe ozdoby pełniące funkcję zasłon – element typowy dla ludności białoruskiej regionu. Stare naczynia, wazy, garnki, dawna maszyna do szycia, różnego rodzaju instrumenty przypominały nam o upływającym czasie. Naszą uwagę zwróciły stare ikony ozdobione haftowanymi bieżnikami – wyraźne świadectwo wiary mieszkańców chałupy. W innych pomieszczeniach chaty oglądaliśmy wystawy białoruskich twórców ludowych, stroje męskie i damskie z typowymi białoruskimi haftami, dla których charakterystyczny jest kolor czerwony, a także kołowrotek i krosno – nadal używane np. w trakcie letnich warsztatów prowadzonych dla dzieci. Mieliśmy możliwość zaśpiewać i zatańczyć na scenie plenerowej, gdzie w trakcie festiwalów muzycznych występują artyści ludowi oraz różne zespoły pieśni i tańca. Po drugiej stronie ulicy zwiedziliśmy dwupiętrowy dom mieszczański. Odkryto pod nim liczne skorupy naczyń glinianych, pochodzące nawet ze średniowiecza oraz stare monety. Obecnie część wykopalisk można podziwiać w jednej z izb przeznaczonych na ekspozycję.
        Na koniec pani Ania uraczyła nas pysznymi swojskimi bułeczkami i gorącą herbatką.
Wróciliśmy pełni wrażeń, nowych wiadomości i doświadczeń. Na pewno przyjedziemy tu jeszcze nie raz!

                                                                                                                                  Joanna Pietruczuk


 

Ogólnopolski projekt edukacyjny
„Wędrująca książka”  Autor: Anna Tuczyńska

       Książka jest ponadczasowym dobrem, które niesie ze sobą wiele wartości, bowiem to dzięki czytaniu książek: wzbogacamy swoją wiedzę, przenosimy się w świat wartości, uczymy się aktywnego słuchania, trenujemy pamięć, pobudzamy naszą wyobraźnię, poszerzamy swój zasób słownictwa itp. Walorów aktywnego czytania książek jest wiele, ale we współczesnym świecie czynność ta, jest wypierana przez bogatą ofertę zastępników, które serwują nam nagminnie wysokie technologie.

       Projekt „Wędrująca książka” ma za zadanie popularyzować czytelnictwo, przedstawiać jego aspekty i walory, a także ma pozyskiwać młode pokolenie do tego by stawało się ono aktywnym odbiorcą dzieł stworzonych i tych, co mają powstać.

       Na wybór tematyki projektu wpływ miały następujące czynniki:

- List otwarty Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który inaugurował piątą edycję projektu „Narodowe Czytanie”

- kierunek polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2016/2017, który brzmi „Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.

       Projekt „Wędrująca książka” odnosi się do  „Podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych”  i uwzględnia następujące jej obszary:

Obszar 3 - Wspomaganie rozwoju mowy oraz innych umiejętności komunikacyjnych dzieci.

Obszar 14 - Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.

Cele główne projektu:

- rozwijanie zainteresowań czytelniczych

- rozbudzanie twórczości i fantazji dziecięcej

- rozwijanie kompetencji komunikacyjnych

- wzbogacanie słownika biernego i czynnego

- budzenie szacunku wobec cudzej własności

- nawiązanie ogólnopolskiej współpracy między przedszkolami

Czas realizacji projektu: listopad 2016 – luty 2017

      4 latki „Wiewiórki” z Panią Elżbietą Osipiuk dołączyły do projektu i z zapałem wzięły się do pracy. Główną bohaterką naszej książki będzie dziewczynka o imieniu Ola.
Jej postać stworzyła Hania Orzechowska. Co Ola ciekawego zobaczy i co ciekawego przeżyje dowiemy się gdy kolejne kartki książki przygotują przedszkola z nami współpracujące.  

Elżbieta Osipiuk

 


 

 

Śniadanie daje moc!

       Śniadanie to baza i energetyczna podstawa na cały dzień. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach.  To najlepszy start w nowy dzień. 8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”), ustanowiony w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou, którego celem jest zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. My również włączyliśmy się w tą akcję. No i zaczęło się: świeże warzywa, masło, sery, ciemne pieczywo, owoce, nasiona, dżem – żadne zdrowe produkty nie były nam obce. Pamiętając o higienie i bezpieczeństwie każdy dziecko samodzielnie  przygotowało kolorowe kanapki, które smakowały wyjątkowo.  Staraliśmy się wspólnie, aby jedzenie nie tylko było smaczne, ale również ładnie wyglądało, apetycznie chrupało i smakowicie pachniało. Wszystkie „smakołyki” w mig znikały z talerzyków. Dla dzieci  była to również ciekawa forma zajęć praktycznych, dzięki której nauczyły się, jak w łatwy i przyjemny sposób przygotować pyszne śniadanie oraz poznały 12 zasad zdrowego odżywiania.

12 ZASAD ZDROWEGO ODŻYWIANIA:

1. Do przedszkola wychodź po śniadaniu i w przedszkolu zjadaj drugie śniadanie,

2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości,

3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem,

4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę,

5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się,

6. Mięso, jaja, ryby - możesz wybierać,

7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki,

8. Dzień bez pięciu porcji warzyw i owoców lub soku to dzień stracony,

9. Obiad to zapas siły na aktywne popołudnie,

10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem,

11. Dobrą wodą gaś pragnienie,

12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

Elżbieta Osipiuk

 

Światowy Dzień Postaci z Bajek
 

        Dzień Postaci z Bajek przypada na dzień urodzin Walta Disneya, czyli 5 listopada. 4 latki z grupy „Wiewiórki” 7 listopada miały okazję spotkać się z ulubionymi bohaterami bajek. Każdy, bez względu na wiek, ma swojego ulubionego bohatera bajkowego lub baśniowego. Dzieci rozwiązywały zagadki słowno - obrazkowe na tablicy interaktywnej, nazywały bajkowe postacie, przyporządkowywały przedmioty które kojarzyły się im z daną bajką,  a także bawiły się przy bajkowej muzyce. Pomagały Kopciuszkowi oddzielić fasolę od grochu, przez co same przekonały się jakie czasami trudne zadania mają do wykonania bajkowi bohaterowie. Okazało się, że dzieci znają i kochają zarówno te bajki i baśnie, przy których wychowali się ich rodzice, jak i współczesne. Dzień Postaci z Bajek dostarczył „Wiewiórkom” dużo wrażeń i pozytywnej energii.

Elżbieta Osipiuk

 

 
Rosnę zdrowo!
 
            Dnia 25 października w ramach realizacji programu „Rosnę zdrowo czyli dzieciaki w kuchni” grupę „Wiewiórki” odwiedziła pani Justyna Goroszkiewicz, która wraz z mężem we wsi Proniewicze zajmuje się produkcją wysokiej jakości olejów zimnotłoczonych. Pani Goroszkiewicz opowiedziała nam głównie o uprawie lnu, rzepaku i dyni. Swoje opowiadanie wzbogaciła ciekawą prezentacją. Aby wycisnąć nasiona roślin oleistych potrzeba niesamowitej siły. Kiedy nasiona przejdą przez prasę, do jednego pojemnika leci olej a do drugiego wytłoki, czyli odpady- również wykorzystywane w gospodarstwie, stanowią przysmak świnek. Choć rzepak kwitnie na żółto, to ma czarne nasiona. Właśnie je oraz złociste nasiona siemienia lnianego dzieci miały okazje zobaczyć i dotknąć. Pani Justyna przyniosła także wyjątkowe warzywo przybierające niezwykłe rozmiary- dynię oraz ziarna pszenicy i kukurydzy, z których w odróżnieniu od nasion powstaje mąka. Opowiedziała nam o leczniczych właściwościach pestek z dyni zwalczających wszelkie pasożyty. Robaczki uciekają wtedy z brzucha i nie zjadają naszego posiłku. Dzieci miały możliwość spróbować oleju z pestek dyni, doświadczyć jego orzechowego posmaku i aromatu. Grupa otrzymała po butelce każdego oleju. Tłoczone na zimno oleje roślinne są doskonałym i cennym źródłem Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych. Pani Goroszkiewicz podkreśliła jak ważnym jest aby zadbać o dostarczanie tych kwasów dzieciom, których mózg się dopiero rozwija i które potrzebują dużo kwasów omega-3, a one mają istotny wpływ na ich rozwój fizyczny i umysłowy. Sprzyjają tez zachowaniu młodości. Dziękujemy Pani Goroszkiewicz za to, że w przystępny, niezwykle interesujący i zabawny sposób przekazała nam wiedzę, która może wpłynąć na nasze zdrowie.
Joanna Pietruczuk
 
 
 
Spotkanie z poetą białoruskim
 
            Dnia 25.X.2016 r. nasze przedszkole odwiedził wspaniały gość pan Jerzy Bajena- poeta białoruski na Podlasiu. Pan Jerzy debiutował w 1971 roku w tygodniku „Niwa”. Wydał 5 tomików poezji. Swoje wiersze publikuje w kalendarzach BTSK, tygodniku „Niwa”, czasopismach „Termapiły”, prasie literackiej w Republice Białoruś. Nasz gość pokazał dzieciom swoje tomiki wierszy oraz przeczytał kilka z nich. W wierszach autor opisuje najczęściej piękno ojczystych krajobrazów, przyrodę w różnych porach roku. Dzieci, które brały udział w konkursie recytatorskim „Trójgłos poetycki” zarecytowały swoje wiersze. Cała grupa zaśpiewała piosenkę „Lublu nasz kraj”. Życzymy panu Jerzemu dużo zdrowia oraz dalszych sukcesów w twórczości poetyckiej!
Ala Makacewicz
 
 
 
TRÓJGŁOS POETYCKI
 
            Dnia 18.10.2016 r. w Bielskim domu Kultury odbyła się XVII Edycja Konkursu Recytatorskiego „Trójgłos poetycki”. Z Przedszkola Nr 3 z Oddz. Integracyjnymi wzięło udział 6 dzieci: Michał Walicki, Bartosz Siergiejuk, Barbara Szulc, Aleksandra Wojcieszuk, Bartosz Karaś oraz Dawid Kalina. Komisja przyznała III miejsce Basi Szulc, która zaprezentowała wiersze: „Jesień u fryzjera” oraz „Kozaczka” oraz IV miejsce Oli Wojcieszuk za utwory: „Jesień” i „Warona”. Pozostali otrzymali wyróżnienia. Dzieci wykazały się dużym zaangażowaniem, doskonale poradziły sobie ze stresem, przełamały barierę lęku i wstydu występując przed publicznością, zdobyły nowe doświadczenia, które przydadzą się w dorosłym życiu. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
 
Joanna Pietruczuk
 
 
 
Klub Dżentelmenów
 
            Dnia 30.09.2016r. w grupie 4latków „Wiewiórki” z okazji Dnia Chłopca odbyła się uroczystość przyjęcia chłopców do grona niezwykle uprzejmych chłopaków - dżentelmenów. Aby zdać test chłopcy musieli się wykazać w kilku konkurencjach. Dzielnie przeszli próbę: odwagi, siły i cierpliwości. Poprawnie zdali test niedokończonych zdań używając prawidłowo zwrotów grzecznościowych i wypili „Eliksir uśmiechu" (sok z cytryny) z radosną minką. Jury składające się z dziewczynek, wręczyło chłopcom wąsiki, złożyło życzenia i serdecznie uściskało.
 
Elżbieta Osipiuk
 
 
 
XVI Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
 
        Dnia 29.09.2016r. 4-latki z grupy „Wiewiórki” w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej świętowały XVI Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Imprezę rozpoczął Dyrektor MBP wierszami swojego ulubionego autora Jana Brzechwy, następnie przedszkolakom czytały panie bibliotekarki. Historie opowiedziane w książkach przez Martę Altés pt. „NIE!”, Michaela Rosena pt. „Idziemy na niedźwiedzia” oraz Petera Carnavasa pt. „O dzieciach, które kochają książki” bardzo nam się podobały. „Znawcy bajek” wzięli także udział w zabawie „Bajkowe Skrzynia”, która kryła w sobie przedmioty ze znanych bajek i baśni. Bawiliśmy się doskonale i z uśmiechem wróciliśmy do przedszkola.
 
Elżbieta Osipiuk
 
 
 
 
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
 
„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
 wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka."
 
Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. My również uczciliśmy to święto. Było wesoło i kolorowo. Dzieci śpiewały ulubione piosenki, brały udział w różnych konkursach i zabawach integracyjnych. W nagrodę otrzymały odznaki Super Przedszkolaków.
 
Elżbieta Osipiuk
 
 
 
Międzynarodowy Dzień Kropki
 
                Dnia 15.09.2016r. w grupie 4 latki „Wiewiórki” po raz pierwszy w naszym przedszkolu obchodziliśmy święto kreatywności, odwagi i zabawy, dołączyliśmy do radosnych kropkowiczów z całego świata. Przyświecało nam hasło: „Miej odwagę postawić pierwszy krok. Zdziwisz się gdzie on Cię zaprowadzi”. Ustanowienie Dnia Kropki zawdzięczamy amerykańskiemu pisarzowi i ilustratorowi Peterowi H. Reynoldsowi, który w 2009r. wydał książkę zatytułowaną „The Dot" („Kropka"). Opowiada ona historię małej dziewczynki Vashti, która wątpiła w swoje umiejętności malarskie. Dzięki cierpliwości i mądrości nauczycielki plastyki przekonała się, że jest obdarzona talentem i stała się wielką „kropkową artystką”. A wszystko zaczęło się od jednej małej kropki. Scenariusz obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki w grupie 4-latków zawierał między innymi: obejrzenie bajki „Kropka” na tablicy interaktywnej, naukę wyliczanki o wzorkach, przystrojenie swoich ubranek w kolorowe kropki, przygotowanie teatrzyku pt. „Skrzacik Kropeczka”. Goście odwiedzający w tym dniu naszą salę tworzyli niepowtarzalną galerię kropek, malując swoje własne dzieła na wspólnym arkuszu papieru.
 
 Elżbieta Osipiuk